Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Przyjadą do siebie

Do Wrocławia na Dni w Diecezjach przyjedzie grupa młodzieży z Linden w stanie New Jersey.

Tak jak historia starotestamentalna opisuje czasy, gdy Naród Wybrany emigrował „za chlebem” do Egiptu, tak współczesność kreśli historie emigrantów poszukujących „ziemi obiecanej” w różnych stronach świata, także za oceanem. Właśnie w Stanach Zjednoczonych mieszka najliczniejsza Polonia - około 10 milionów osób.

- Z niecierpliwością oczekujemy wakacji, podczas których będziemy mogli odwiedzić nasze rodziny w Polsce i naszą ukochaną ojczyznę - wyznaje z tęsknotą Justyna Smykowska w imieniu grupy młodych z parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Linden. Młodych urodzonych w Polsce albo tych, których rodzice lub dziadkowie pochodzą z Polski.

Każdy sposób jest dobry, by zdobyć kilka dolarów na wyjazd do Polski. Ta podróz ma dla nich wymiar sentymentalny   Każdy sposób jest dobry, by zdobyć kilka dolarów na wyjazd do Polski. Ta podróz ma dla nich wymiar sentymentalny archiwum grupy z Linden Linden to miasto położone w hrabstwie Union na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Przynależy do archidiecezji Newark, na terenie której przed trzema laty zostało erygowane pierwsze archidiecezjalne sanktuarium papieskie im. św. Jana Pawła II. Decyzję o jego utworzeniu tamtejszy ordynariusz podjął po powrocie ze swej wizyty w Krakowie, z kolei teraz, w Jubileuszowym Roku Miłosierdzia, na spotkanie z papieżem do Krakowa przybędą młodzi z parafii przy tym sanktuarium.

Justyna, opowiadając o koleżankach i kolegach z grupy mówi, że zamieszkują w różnych miejscowościach. Tym, co ich łączy, jest uczęszczanie na zajęcia religii w języku polskim oraz zaangażowanie w działalność takich ośrodków życia polonijnego, jak polska szkoła, polskie harcerstwo czy liturgiczna służba ołtarza w polskiej parafii. To dla nich także nieukrywana radość, aby rozmawiać, posługując się polszczyzną. W takich właśnie okolicznościach rodzą się piękne przyjaźnie na lata.

Po raz pierwszy kilka osób z parafii w Linden pojechało na Światowe Dni Młodzieży odbywające się w 2011 roku w Madrycie. Następnie, dwa lata później, przyszedł czas na spotkanie w brazylijskim Rio de Janeiro, w którym również uczestniczyło kilkoro z nich. Tego roku grupa będzie jednak zdecydowanie liczniejsza. Już od dłuższego czasu czynią wspólnie przygotowania do nadchodzących ŚDM 2016 w Krakowie.

Młodzież formuje się pod czujnym okiem księży oraz siostry zakonnej podczas cyklicznych spotkań modlitewnych. Aby zdobyć pieniądze na przyjazd do Polski zorganizowali wiele akcji integrujących społeczność parafialną - wspólne grillowanie, aranżowanie zabaw dla dzieci, a także sprzedaż własnoręcznie robionych faworków, ciast oraz innych słodkości.

- Podejmujemy również misje charytatywne - zaznacza Justyna Smykowska. - Zorganizowaliśmy na przykład akcję zbiórki do puszek „Jałmużna Wielkopostna”, z której pieniądze zostały przeznaczone dla chrześcijan mieszkających w Syrii oraz dla najbardziej potrzebujących, chorych dzieci z naszych okolic i z Polski.

Polska młodzież nie może się już doczekać przyjazdu do ojczyzny   Polska młodzież nie może się już doczekać przyjazdu do ojczyzny archiwum grupy z Linden Ponadto grupa uczestniczyła w szykowaniu tzw. kopert świątecznych, a w ramach zaoszczędzonych przez siebie funduszy zakupiła artykuły niezbędne dla najmłodszych z Domu Samotnej Matki, tj.: pieluchy, smoczki, butelki czy ubranka. Można zatem powiedzieć, że młodzi z Linden są otwarci i zdolni, by dokonywać wielkich "małych" rzeczy.

Wskazują jednak na jedno przedsięwzięcie, którego realizacja miała dla nich szczególne znaczenie. To pantomima "Tajemnica Eucharystii", inspirowana mistycznymi doświadczeniami Cataliny Rivas z Boliwii, dotycząca niewyrażalnej głębi celebracji Mszy św. Grupa wielokrotnie już tę sztukę wystawiała w okolicznych parafiach, za każdym razem jednak stanowi to dla niej szczególnie cenne przeżycie.

Młodzież Linden, odległego miasta w Stanach Zjednoczonych już za kilkanaście dni przyjedzie do jakże bliskiej ich sercom Polski. W dniach 20-25 lipca będzie gościła podczas Dni w Diecezjach we Wrocławiu. Niech stolica Dolnego Śląska stanie się dla nich „drzwiami miłosierdzia” otwartymi w radości na przyjęcie ich w drodze!

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma