Najbardziej innowacyjne pomysły wrocławskich studentów i naukowców
Znamy zwycięzców pierwszej edycji konkursu Wrocławskiego Parku Technologicznego na najlepszy pomysł na biznes „Why Start Up a Business?”. Spośród 21 biznesplanów zgłoszonych do konkursu Jury wyłoniło 3 najbardziej innowacyjne i realne przedsięwzięcia.
Największe uznanie Jury zdobył projekt przygotowany przez zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej w składzie: prof. Helena Teterycz, Olga Rac, Marta Fiedot, Patrycja Suchorska-Woźniak, Wojciech Gogół. Ich pomysł zakłada produkcję i sprzedaż nanocząstek srebra i złota, jako dodatków do produkcji kosmetyków: kremów, toników, maseczek. Już bardzo niewielkie ilości nanocząstek złota i srebra skutecznie eliminują grzyby i bakterie, działają przeciwzmarszczkowo i przyspieszają proces oczyszczania organizmu. Opracowana przez nich metoda pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji kosmetyków z nanocząstkami.
Drugie miejsce zdobyli konstruktorzy mobilnego robota inspekcyjnego służącego do lokalizowania awarii w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Projekt złożyło 4 studentów: Krzysztof Taraszkiewicz, Dawid Lukosek, Tomasz Zimoch z Politechniki Wrocławskiej i Eliasz Kubala z Politechniki Opolskiej. Największym atutem urządzenia jest jego cena - dużo niższa od tych wykorzystywanych dzisiaj przez specjalistyczne firmy.
Na trzecim miejscu podium znalazł się projekt Kacpra Budnika i Jana Byrtka – projektantów bezzałogowych samolotów bliskiego zasięgu z Politechniki Wrocławskiej. Można je wykorzystywać do tworzenia ortofotomap dużych powierzchni, monitoringu sieci energetycznych, patrolowania autostrad czy badania zanieczyszczenia powietrza.
Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, a także bony na usługi świadczone przez WPT. Każdy z nich przez 2 lata może bezpłatnie korzystać z powierzchni biurowej na terenie WPT.
Konkurs „Why Start Up a Business?” skierowany jest do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą oraz początkujących firm. Kolejna edycja planowana jest na początku przyszłego roku.