W Ulinii koło Łeby dobiega końca I turnus kolonijny. W 14-dniowych wyjazdach łącznie weźmie udział 400 dzieci z archidiecezji wrocławskiej, a w skali kraju skorzysta z nich 30 tysięcy dzieci.
Jak co roku dzieci z ubogich rodzin wypoczywają w świeżo wyremontowanym ośrodku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej położonym w Ulinii koło Łeby. W dzisiejszych czasach ubóstwo przyjmuje wielorakie formy, na przykład dotyka dzieci, których rodzice pracują za granicą, a one pozostawione są pod opieką dziadków.
Tych form ubóstwa jest znacznie więcej, dlatego organizując kolonijną akcję Caritas doprowadza do spotkania tych dzieci, których rodziny zmagają się z materialnymi trudnościami, jak i tych, których deficyty wychowawcze dotyczą, np. relacji. Dzięki takiemu zetknięciu, dzieci widzą, że ich problemy nie są najważniejsze na świecie, i że w każdym położeniu można znaleźć powody do radości.
- Ta forma pomocy jest bardzo ważna, nadal potrzeba też zaangażowania wolontariuszy i wsparcia ofiarodawców. Na koloniach dzieci otoczone są troskliwą, nasyconą miłością opieką wychowawców kolonijnych i wolontariuszy Caritas. Korzystają z piękna przyrody, plaży, morza i lokalnych atrakcji, np. wycieczek do fokarium, Słowińskiego Parku Narodowego czy zwiedzają Trójmiasto - mówi Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.
Wychowawcy, którzy często jeszcze przez wiele miesięcy utrzymują kontakt z uczestnikami kolonii podkreślają, że takie wyjazdy wywierają bardzo pozytywny wpływ na dzieci: przynoszą nowe przyjaźnie, dają radość i wypoczynek, a przy okazji wprowadzają poczucie ładu i uporządkowania w codzienność.
To też ogromna wartość dla samych wolontariuszy, którzy mogą się sprawdzić w nowej, nietypowej roli, wymagającej od nich wiele talentów i umiejętności, które często wychodzą na jaw dopiero w takiej kolonijnej rzeczywistości - dodaje P. Trawka.
Caritas o wakacjach myśli już w grudniu. Początek wakacji, kiedy rozpoczynają się pierwsze turnusy to najlepszy czas, żeby podziękować tym wszystkim, którzy w grudniu kupili świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom a w marcu paschaliki, czy baranki wielkanocne.
- Dziękujemy też pracującym ofiarnie cały rok Parafialnym Zespołom Caritas i tym, którzy odpowiedzieli na ich zbiórki i apel - przekazuje za pośrednictwem "Gościa Niedzielnego" rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas.