GN 2/2021 Archiwum

Wrocław razem z NATO

Czołg Leopard, Rosomak, mini strzelnica ASG, oryginał prototypu pierwszego na świecie wykrywacza min z 1941 roku, pokazy musztry paradnej, dynamiczne pokazy walki - we Wrocławiu przeprowadzono "Ogólnopolskie Dni NATO".

8 i 9 lipca okolice Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu zamieniły się w poligon wojskowy. Na Placu Powstańców Warszawy oraz Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich mieszkańcy mogli obejrzeć m.in. dynamiczne i statyczne pokazy oraz prezentacje sprzętu wojskowego, a także spróbować prawdziwej wojskowej grochówki.

Na terenie parkingu przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim odbyła się prezentacja sprzętu wojskowego (m.in. czołg Leopard 2A5, KTO Rosomak, pojazd SKORPION, robot INSPEKTOR, wyrzutnia rakietowa, pokrycie kamuflażowe pojazdów wojskowych, samochód reanimacyjny) oraz oddziałów wojskowych (indywidualne uzbrojenie i wyposażenie żołnierzy).

Prezentacje i pokazy przeprowadzono również w części wodnej. Na rzece Odra zaprezentowały się m.in. kutry i łodzie patrolowo-rozpoznawcze. Dolnośląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przygotowało pokaz ratownictwa wodnego przy użyciu różnego rodzaju sprzętu pływającego. Uczestnicy pikniku mogli wejść na pokład, zobaczyć jak z bliska wygląda taki sprzęt, a także zapytać o szczegóły na co dzień pracujących z nim ludzi.

Stoisko promocyjne wystawiła m.in. 3. wrocławska brygada radiotechniczna, która bezpośrednio zabezpiecza i monitoruje całe niebo nad Polską.

- Podchodzą głównie dzieci z rodzicami i wówczas najmłodsi są ciekawi, czym się zajmujemy, wskazując na zdjęcia pytają, co do za radary i do czego służą. Zainteresowane są głównie sprzętem, który opisujemy. Wyjaśniamy jego możliwościach przy monitorowaniu przestrzeni powietrznej. Ludzie interesują się wojskiem i ciekawią ich informacje związane z naszą pracą - mówi starszy chorąży sztabowy Ireneusz Jakubiak, 3. brygady radiotechnicznej we Wrocławiu

Z okazji Szczytu NATO, który trwa się w Warszawie, we wszystkich województwach zaplanowano imprezy towarzyszące temu wydarzeniu. Organizatorem „Ogólnopolskich Dni NATO – Wrocław razem z NATO” jest Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu.

- Przyszedłem z wnukiem i jesteśmy zachwyceni. Michałka szczególnie zainteresowały łodzie i motorówki. Nawet w jednej siedział za kierownicą. To ogromna atrakcja i przeżycie dla dzieci. A my dorośli możemy się czegoś konkretnego dowiedzieć o służbach, zapytać, porozmawiać. Na co dzień nie mamy takiej okazji - mówi „Gościowi Wrocławskiemu” Jan Michalski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama