Stolica Dolnego Śląska została wybrana na zaplecze medyczne dla Krakowa podczas ŚDM. Co to znaczy i na co Wrocław powinien być gotowy?
Obecnie zgłoszenia na Dni w Diecezjach w archidiecezji wrocławskiej są już zamknięte. Przyjedzie tutaj 137 grup, które w sumie liczą 15 800 osób.
- Jesteśmy w stałej współpracy ze wszystkimi służbami i mamy stosowne zgody na wszystkie imprezy - mówi ks. Piotr Wawrzynek ze sztabu przygotowań do ŚDM w archidiecezji wrocławskiej.
O dobrych i kompetentnym przygotowaniu policji w mieście i na terenie całego województwa zapewnia Paweł Petrykowski, który podaje kilka najistotniejszych obszarów działania służb podczas Dni w Diecezjach.
- Najważniejsze to zapewnienie bezpieczeństwa pielgrzymom, którzy będą zakwaterowani przez te kilka dni w archidiecezji wrocławskiej, skąd udadzą się do Krakowa. Poza tym zależy nam na bezpieczeństwie także podczas imprez towarzyszących Dniom w Diecezjach. Kolejny obszar naszego działania to przemieszczanie się po województwie. Policja zadba od bezpieczeństwo w czasie przejazdów i w razie konieczności usprawni płynności dróg - informuje rzecznik prasowy wojewódzkiej policji.
Zwraca uwagę na fakt, że duża liczba pielgrzymów będzie przejeżdżać przez region Dolnego Śląska również zza granicy, nie uczestnicząc w Dniach w Diecezjach, tylko jadąc bezpośrednio do Krakowa. Policja rekomenduje wobec tego poruszanie się głównymi trasami, autostradą A4, krajową drogą nr 5, czy S8.
- Do dyspozycji będziemy mieli śmigłowiec, jeśli zajdzie taka powietrza, by monitorować sytuację z powietrza - uzupełnia P. Petrykowski.
Pod koniec maja funkcjonariusze policji rozpoczęli szkolenia wolontariuszy. Do chwili obecnej przeszkolono blisko 500 osób.
- Podczas tych zajęć zwracaliśmy uwagę, jak rozpoznawać zagrożenie. I mówimy tu o różnego rodzaju niebezpieczeństwach, od tych codziennych do terrorystycznych. Wolontariusze muszą wiedzieć, jak się w takiej sytuacji zachować, jak udzielić pomocy pielgrzymom, z kim się skontaktować i komu przekazywać najistotniejsze informacje - wyjaśnia policjant.
Dolnośląska służba policyjna wspiera także w czasie ŚDM małopolskie jednostki. Dlatego w lipcu policjanci nie idą na urlopy, żeby liczba funkcjonariuszy była adekwatna do nadzwyczajnych potrzeb w tym okresie.