Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bienvenidos a Breslavia! Witajcie we Wrocławiu!

Hiszpanie - szczególnie liczna grupa uczestników wrocławskich Dni w Diecezjach - dotrą do nas dopiero w czwartek wieczorem. W parafiach trwają przygotowania.

Goście z Półwyspu Iberyjskiego pielgrzymując do nas, odwiedzają także m.in. Lourdes, stąd przywitamy ich nieco później niż innych. W parafii pw. NMP Bolesnej na wrocławskim Strachocinie będzie ich 142 (w sumie we Wrocławiu ok. 1500). – Będą nocować w domach ok. 70 rodzin, u osób z naszej parafii a także z okolicy, m.in. z Kamieńca Wrocławskiego czy Dobrzykowic – mówi Katarzyna Dębowa, koordynator parafialnego sztabu ŚDM. W ramach „dzieł miłosierdzia” niektórzy z nich udadzą się do Warsztatu Terapii Zajęciowej „Wspólnota”, prowadzonego przez Fundację im. Brata Alberta przy ul. Smoczej. – Ważnym wydarzeniem będzie niedzielna Msza św. o 12.30 oraz festyn parafialny, który rozpocznie się tuż po niej w pobliskim parku, przy ul. Włościańskiej – tłumaczy Katarzyna. W planie jest wspólne polsko-hiszpańskie grillowanie, biesiadowanie przy ciastach przygotowanych przez parafian i innych smakołykach, zabawy, świętowanie…

– Będziemy gościć 184 Hiszpanów; wszyscy znajdą miejsce w domach, u rodzin – mówi ks. Marcin Krawczyk z parafii pw. św. Maksymiliana M. Kolbe we Wrocławiu. Przybysze zaangażują się w wiele dzieł miłosierdzia, m.in. spotkają się z Cichymi Pracownikami Krzyża, prowadzącymi Apostolat Zbawczego Cierpienia, z grupą niepełnosprawnych dzieci (tzw. Muminki). Część uda się do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego dla Dzieci w Jaszkotlu, niektórzy odwiedzą chorych, a także uboższe rodziny, inni wezmą udział w spotkaniu z osobami głuchoniemymi. – W niedzielę przed kościołem odbędzie się prawdopodobnie spotkanie integracyjne, z polskimi i hiszpańskimi zabawami. Jesteśmy otwarci na propozycje naszych gości. Czekamy na to, czym oni nas zaskoczą – dodaje ks. Marcin.

Parafie pw. św. M. M. Kolbe i Miłosierdzia Bożego na wrocławskim Gądowie w piątek o 19.30 wspólnie będą przeżywać adorację Krzyża. W tej drugiej również zagoszczą Hiszpanie (143 osoby z diecezji Madryt). Na Gądowie interesująco zapowiadają się „dzieła miłosierdzia”, które mają się rozpocząć w piątek ok. 12.00. – Chcemy między innymi zaproponować Hiszpanom poprowadzenie różnych zabaw ruchowych z dziećmi, które nie pojechały na wakacje – tłumaczy Jola Kossak, koordynatorka parafialnego sztabu ŚDM. Dodaje jednak, że do wspólnych zabaw szykują się wszystkie dzieci; a emocje budzi zwłaszcza planowany mecz polsko-hiszpański. Choć ma się odbyć w skróconym czasie, ministranci podchodzą do rozgrywek bardzo poważnie, trenując przed sportowym spotkaniem. – Inne grupy Hiszpanów w ramach „dzieł miłosierdzia” wezmą udział w spotkaniu ze starszymi osobami, odwiedzą również chorych w domach, a także udadzą się do zapomnianych grobów znajdujących się w Parku Zachodnim – tłumaczy koordynatorka.

Ks. Paweł Druszcz z parafii pw. św. Michała Archanioła przy ul. B. Prusa dodaje, że Hiszpanie goszczący w tej parafii zaangażują się m.in. w dzieła miłosierdzia wobec podopiecznych dwóch MOPS-ów, będą także sadzić kwiaty oraz rozdawać je osobom starszym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama