Dla wielu gości z zagranicy był to pierwszy raz w życiu...
21 lipca 2016 r. poranna Msza św. i katecheza prowadzona przez ukraińską grupę z Borysławia pomogła uczestnikom w zadaniu sobie pytań: kim są i co trzeba praktycznie robić, by iść za Jezusem?
Czas przed i po południu został poświęcony na zabawę i przede wszystkim zwiedzanie pięknego Wrocławia. Natomiast wieczór należał całkowicie do Mercy Fest - uwielbienia Boga organizowanego przez Archidiecezję Wrocławską w „Na Tekach” i w kilku innych punktach miasta.
Rozpoczęliśmy polonezem - dla wielu gości z zagranicy był to pierwszy raz w życiu - oraz żywej muzyki chrześcijańskiej, by się zintegrować. Po przedstawieniu kilku grup (Hiszpania, Korea, Francja) nadszedł czas na koncert zespołu Exodus 15. Spotkanie zamknęło się modlitwą prowadzoną przez wspólnotę poakademicką DAR z parafii redemptorystów we Wrocławiu i błogosławieństwem.
Kolejny dzień spotkań zostanie także poświęcony na modlitwę - tym razem już w języku angielskim, a także zwiedzanie miasta, grę miejską oraz Mercy Fest z udziałem Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Redemptorystów, o. Michaela Brehla CSsR.
W sumie we Wrocławiu w dniach 20-25 lipca gościmy 586 osób z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Burkina Faso, Filipin, Francji, Hiszpanii, Iraku (to najliczniejsza grupa, prawie 200 osób), Madagaskaru, Peru, Polski, Rosji, Singapuru, Słowacji, Ukrainy, Wietnamu i Wybrzeża Kości Słoniowej.
Co to jest Grupa Redemptor?
To młodzież z całego świata związana w różny sposób ze Zgromadzeniem Redemptorystów (nazywamy ich Młodzieżą Redemptorystowską). Obejmuje młodzież z parafii Redemptorystów, zaangażowaną w działalność misyjną, w dzieła miłosierdzia i zainteresowana charyzmatem i działalnością naszego Zgromadzenia.
W czasie Światowych Dni Młodzieży (od spotkania w Madrycie w 2011 r.) spotyka się wybranego dnia, by radować się i z dzielenia tego samego stylu przeżywania swej wiary - czynienia wszystkiego, by głosić pełną miłosierdzia Ewangelię.
To jednodniowe spotkanie nazywa się Dniem Alfonsjańskim (od św. Alfonsa Liguori, założyciela Redemptorystów).
W Krakowie wyjątkowo odbędzie się także wspólna pielgrzymka do sanktuarium w Łagiewnikach - wtorek, 26 lipca.
Skąd przyjeżdżają młodzi ludzie?
Z całego świata: Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Burkina Faso, Filipin, Francji, Hiszpanii, Iraku (to najliczniejsza zagraniczna grupa, prawie 200 osób z terenów, gdzie działa ISIS), Madagaskaru, Niemiec, Peru, Rosji, Singapuru, Słowacji, Ukrainy, USA, Wietnamu, Włoch, Wybrzeża Kości Słoniowej. Oczywiście będzie także wielu pielgrzymów z Polski.
Jak wyglądać będzie Dzień Alfonsjański w Krakowie?
Młodzież z całego świata, w liczbie ponad 1,5 tys. i wszyscy chętni - zgromadzi się w środę, 27 lipca 2016 r., na Rynku Podgórskim przed południem na katechezie prowadzonej przez biskupa i Mszy św. Po południu wieczorem odbędzie się Festiwal Młodych - święto wiary i radości. Zostaną zaprezentowane poszczególne grupy narodowościowe, wszyscy zapoznają się historią chrześcijańskiej Polski, odnowią swoją wiarę. Ważnym momentem będzie spotkanie z najwyższym Przełożonym Zgromadzenia, O. Generałem Michaelem Brehlem CSsR z Rzymu - skieruje do młodzieży i liderów duszpasterstw swoje przesłanie poświęcone Miłosierdziu Bożemu i jego głoszeniu jako misjonarze redemptoryści oraz wszyscy dzielący tę samą duchowość.
Zostanie także podkreślona obecność ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy, której Jubileusz 150-lecia powierzenia Jej Redemptorystom obchodziliśmy w tym roku.
Wszystko przeplatane będzie muzyką, śpiewem i świadectwami (także prześladowanej młodzieży z z Iraku i jej biskupa redemptorysty, abpa Bashar Warda z Erbil w Północnym Iraku).
Kim są Redemptoryści?
Zgromadzenie Najświętszego Odkupiciela (Redemptoryści), założone przez świętego Alfonsaw XVIII w. Jest katolickim misyjnym zgromadzeniem zakonnym, którego celem jest: głosić Słowo Boże ubogim i najbardziej opuszczonym. Tymi ludźmi najbardziej opuszczonymi, do których Zgromadzenie jest posłane są ci, których Kościół nie mógł jeszcze ubogacić wystarczającymi środkami zbawienia albo ci, którzy jeszcze w ogóle nie słyszeli przepowiadania Kościoła, czy też nie przyjmują go jako „Ewangelii” oraz ci, którzy ponoszą szkodę na skutek podziału Kościoła.