Nowy numer 2/2021 Archiwum

Niebo w Galilei

– Może dla wielu z Was Wrocław albo Kraków będzie miejscem, gdzie wypowiecie swoje „tak” Jezusowi. Zapewniam Was – nic już nie będzie takie jak dawniej. Jesteście gotowi na tę przemianę? – pytał abp Józef Kupny.

Metropolita spotkał się z pielgrzymami ŚDM na Ostrowie Tumskim u stóp katedry wrocławskiej w sobotę 23 lipca, przewodnicząc modlitwie „Anioł Pański” – tuż po tym jak rzeka młodych „przepłynęła” przez Bramę Miłosierdzia w archikatedrze, zatrzymując się w ciszy przed Najświętszym Sakramentem. – Święty Jan Paweł II, twórca Światowych Dni Młodzieży, mówił, że „Anioł Pański” jest modlitwą, przez którą zapraszamy Boga do swojej codzienności – przypomniał metropolita.

– Dlatego bardzo dobrze koresponduje z przeżywanym przez nas Rokiem Miłosierdzia oraz wezwaniem papieża Franciszka, byśmy stawali się narzędziami Bożego miłosierdzia w świecie. Podczas tej modlitwy wspominamy bowiem nie tylko gotowość Maryi do pełnienia woli Bożej i Jej ogromne zaufanie wobec planu przygotowanego przez Boga, ale przede wszystkim zwracamy uwagę na to, że historia zbawienia ludzkości zaczyna się od rozmowy z Bogiem, z Bożym posłańcem, nie w kościele, nie w miejscu świętym, ale w zwyczajnym domu, w którym Maryja wykonywała swoje codzienne czynności. Metropolita podkreślił, że ta modlitwa przypomina, iż Bóg chce mieć dostęp do nas także poza drzwiami świątyń; gdy pracujemy, uczymy się, wypoczywamy. – Nie pozwólcie zamknąć Pana Boga w kościele. Otwórzcie Mu drzwi do swojej codzienności. – Dla chrześcijanina nie ma podziału na to, co Boże, co prywatne. Dla ucznia Jezusa istnieje jeden świat, w którym wszystko przeniknięte jest obecnością Pana – mówił. Zauważył, że „Anioł Pański” przypomina o wszystkim, co Bóg uczynił w życiu każdego z nas, jak wielka jest Jego miłość. – Życzę Wam, byście podczas Dni Młodzieży doświadczyli spotkania z Bogiem. Wówczas wrócicie do swoich domów i wspólnot całkowicie odmienieni. Spotkanie Jezusa sprawia, że nic już nie jest takie jak dawniej… Po modlitwie na Ostrowie Tumskim młodzi uczestniczyli w Mszach św. w swoich grupach językowych, a wieczorem na stadionie we Wrocławiu-Galilei zaśpiewała cała Europa. To była sobota „pełna nieba”…•

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama