Metropolita wrocławski w ramach Światowych Dni Młodzieży wygłosił dziś w kościele pw. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej katechezę. Jej tematyka oscylowała wokół pytania: jak stawać się narzędziem Bożego miłosierdzia w świecie?
- Nie da się być do końca człowiekiem, myśląc jedynie o sobie i żyjąc tylko dla siebie - mówił arcybiskup, stawiając słuchaczom na wstępie dwa pytania: Czy są gotowi na to, by spalać się dla innych oraz by być znakiem dla świata?
Następnie przywołał ewangeliczny obraz powrotu syna marnotrawnego. Zauważył, że w misję ratowania go ojciec zaangażował swoje sługi.
- Bóg Ojciec, by działać w tym świecie, posługuje się sługami - mówił abp Kupny, dopowiadając: - Ani płaszcz, ani sandały nie były własnością sług. Można powiedzieć - dawali nie ze swojego, ale musieli dać. To znaczy, że Ojciec dał im to wszystko, jednak nie po to, by zatrzymali te rzeczy dla siebie. Mieli je przekazać młodszemu synowi. Mieli je rozdać.
Pasterz Kościoła wrocławskiego tłumaczył przy tym, że kiedy papież Franciszek wzywa do zwrócenia uwagi na ludzi ubogich, potrzebujących oraz do przemyślenia uczynków miłosierdzia, jest w tym wezwaniu coś więcej niż tylko prośba o zaangażowanie się w działalność charytatywną. - To przypomnienie, że wszyscy jesteśmy biedni. Nikt z nas nie może powiedzieć, że stworzył samego siebie. Jesteśmy poniekąd żebrakami. Wszyscy pochodzimy od Boga, karmi nas ziemia, żywią nas rośliny, zwierzęta. Jesteśmy zależni od pracy innych. Wszyscy jesteśmy biedni, ale wielu o tym zapomina - tłumaczył abp Kupny.
W dalszej części katechezy hierarcha zaznaczył, że Rok Miłosierdzia to nie tylko czas zwracania większej uwagi na bliźniego, ale także otwarcie oczu na samego siebie. - Jeśli spostrzegę w jaki płaszcz i jakie sandały Bóg mnie wyposażył, to może dostałem je właśnie po to, by przekazać je komuś innemu - mówił ksiądz arcybiskup. Dodał przy tym: - Może być tak, że są wśród nas słudzy Ojca, którzy wzięli płaszcz i sandały, ale nie przekazali ich synowi marnotrawnemu. Wyciągają ręce po kolejne dary, mówią, że wciąż mają mało.
Abp Kupny tłumaczył również młodzieży, że w pełnieniu dzieł miłosierdzia ważna jest delikatność i wrażliwość na drugiego człowieka. Przywołał wówczas fragment z książki "Miłosierdzie to imię Boga" papieża Franciszka. - Ojciec Święty opisuje w niej m.in. sytuację pewnej kobiety, która porzucona przez męża, bez środków do życia, by zapewnić wyżywienie swoim dzieciom zaczęła zarabiać jako prostytutka - mówił hierarcha.
- Papież opowiada o tym wprost, wspominając czasy, kiedy był rektorem kolegium ojców jezuitów. Pewnego dnia ta kobieta przyszła, żeby podziękować za wsparcie, jakie otrzymywała. „Sądziłem - kontynuował papież - że dziękuje za paczkę z żywnością, którą jej wysłaliśmy. Dostała ją pani?, zapytałem. A ona: Tak, tak, dziękuję również za to. Ale przyszłam podziękować przede wszystkim za to, że nigdy nie przestał mnie ojciec nazywać panią" - cytował papieską książkę abp Kupny, podkreślając, że niezwykle ważny jest sposób, w jaki przyjmujemy drugiego człowieka, nawiązujemy z nim relację oraz to, czy potrafimy patrzeć na innych oczami Jezusa.
Po katechezie młodzież zadawała arcybiskupowi pytania oraz dzieliła się swoim doświadczeniem pełnienia dzieł miłosierdzia we wspólnotach, z których pochodzą, a następnie uczestniczyła w Eucharystii pod przewodnictwem wrocławskiego hierarchy.