GN 43/2020 Archiwum

O świadku „dobrej pamięci”

W Arsenale Miejskim przy ul. Cieszyńskiego 9 wciąż można obejrzeć wystawę „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy”.

Spoglądając na wasze najnowsze dzieje, dziękuję Bogu, że potrafiliście sprawić, by przeważyła dobra pamięć: na przykład obchodząc 50-lecie wzajemnie ofiarowanego i przyjętego przebaczenia pomiędzy episkopatami polskim i niemieckim po drugiej wojnie światowej. Inicjatywa, która początkowo angażowała wspólnoty kościelne, zapoczątkowała nieodwracalny proces społeczny, polityczny, kulturowy i religijny, zmieniając historię stosunków między oboma narodami – tymi słowami papież Franciszek nawiązał na Wawelu do przełomowego w stosunkach polsko-niemieckich listu pojednania.

Tymczasem we Wrocławiu wciąż można bliżej poznać głównego autora orędzia, abp. Bolesława Kominka, ówczesnego metropolitę wrocławskiego. – Wystawa jest interesująca z kilku powodów, chociażby ze względu na zgromadzone pamiątki – mówi Piotr Matunin, kierownik projektu, którego głównym elementem jest ekspozycja. Podkreśla przy tym, że o atrakcyjności decydują też użyte formy przekazu, zwłaszcza materiały audiowizualne. Eksponaty to jednak nie wszystko. Najważniejsze jest bowiem przesłanie. – Kard. Kominek jest najlepszym ambasadorem Wrocławia i idei, które miasto ma szczególnie na uwadze we współczesności. Bohater wystawy jest zapomnianym na kontynencie ojcem pojednania europejskiego – podkreśla Piotr Matunin. Zwraca także uwagę, że postawa chrześcijańskiego przebaczenia nie była na rękę komunistom, co również zostało ukazane. Wystawa „Przebaczenie i pojednanie. Kardynał Kominek, nieznany ojciec Europy” jest dostępna dla zwiedzających do 23 września. Zanim trafiła do Wrocławia, odwiedziła Muzea Watykańskie i parlament berliński. Arsenał jest czynny od środy do soboty od 10.00 do 16.30 oraz w niedzielę od 10.00 do 17.30. Muzeum będzie nieczynne 15 sierpnia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama