Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nie zapomnij o św. Filomenie

Główne uroczystości odpustowe w Gniechowicach (gmina Kąty Wrocławskie), w jedynej w Polsce parafii, której patronuje święta, odbędą się 6 sierpnia o 11.00.

Tego dnia Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi ks. Zbigniew Neumuller z archidiecezji gdańskiej.

Po Eucharystii zaplanowano kolejne punkty obchodów:

12.30 – posiłek dla pielgrzymów, 15.00 – przedstawienie „Życie św. Filomeny”, 15.30 – nabożeństwo z możliwością uczczenia relikwii I stopnia i przyjęcia oleju św. Filomeny.

Nowenna do św. Filomeny trwa od 3 do 11 sierpnia.

Św. Filomena poniosła śmierć męczeńską w 302 r. w Rzymie, za panowania cesarza Dioklecjana. Pochodziła z greckiej rodziny arystokratycznej; jej rodzice Kalistos i Eutropiau mieszkali w Nikopolis w Macedonii. Ojciec był zarządcą prowincji. Małżeństwo długo było bezdzietne. Ich lekarz, który był chrześcijaninem, sugerował, żeby modlili się do chrześcijańskiego Boga. Filomena urodziła się ok. 289 r. Po jej urodzeniu rodzice przyjęli chrzest.

We wczesnej młodości Filomena poświęciła swoje dziewictwo Panu Bogu, jednak o jej rękę zaczął się starać sam cesarz rzymski Dioklecjan. Kiedy spotkał się z odmową, Filomena została uwięziona, torturowana, a następnie umarła w okrutnych męczarniach. Dioklecjan najpierw skazał ją na biczowanie. Kiedy nie zmarła, a nawet w cudowny sposób została wyleczona z ran, próbowano na różne sposoby pozbawić ją życia: przez wrzucenie do Tybru, strzały z łuku, przebijanie strzałami rozpalonymi w ogniu. Ostatecznie egzekucji dokonano przez ścięcie głowy.

Po 1500 latach zapomnienia relikwie św. Filomeny zostały odkryte 24 maja 1802 r. w katakumbach św. Pryscylli przy Via Salaria Nova. Jej kult szybko się upowszechnił.
 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama