Nowy numer 33/2022 Archiwum

Medalierski hołd dla papieża

Medale nie tylko dokumentują wydarzenia czy postacie, ale też są formą hołdu dla papieża i jego dokonań. Unikatowe eksponaty z kolekcji ks. Jana Bogumiła Stachowiaka do października można oglądać w Pałacu Królewskim we Wrocławiu.

Prezentowana kolekcja, zgromadzona przez księdza doktora Jana Bogumiła Stachowiaka, kanonika diecezji kaliskiej, jest efektem jego pasji kolekcjonerskiej oraz zainteresowań naukowych. Badania nad historią powstawania medali papieskich przeprowadzał w Archiwum i Muzeum Watykańskim oraz w archiwach, muzeach i antykwariatach Rzymu.

Owocem tych badań jest praca doktorska „Medale papieskie z lat 1417-1527”, którą obronił na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W pracy opisał historię powstawania medali papieskich w XV i na początku XVI wieku i przybliżył sylwetki artystów, którzy je wykonywali.

Kolekcja księdza Jana Stachowiaka, zawierająca wiele cennych medali, począwszy od XV wieku po czasy współczesne, pozwala prześledzić historię medalierstwa papieskiego. Medale nie tylko dokumentują wydarzenia czy postacie, ale też są formą hołdu dla papieża i jego dokonań.

Ze względu na możliwość powielania w wielu egzemplarzach są one trwałymi dokumentami kolejnych pontyfikatów i doskonałym źródłem informacji o minionych i współczesnych wydarzeniach związanych z papieżem i Kościołem.

Trzon kolekcji ks.Stachowiaka stanowią medale włoskie. Znajdują się tu prace takich artystów jak: Gaspare Morone, Gaspare Mola, artyści z rodu Hamerani, Francesco Bianchi, Ignazio Bianchhi, Pietro Girometti, Giuseppe Girometti, Giuseppe Cerbara, Niccolo Cerbara, Pietro Giampaoli i wielu innych wybitnych medalierów.

Współcześni autorzy medali papieskich to m.in.: Angelo Grilli, Luigi Terrugi, Enrico Manfrini, Mauro Baldessari, Raoul Vistoli, Annalisa Massini. Oprócz medali włoskich w kolekcji znajdują się medale wydawane w Niemczech - fragmenty dwóch serii medalierskich emitowanych w Norymberdze w pierwszej połowie XVIII wieku oraz medale polskie poświęcone papieżowi Janowi Pawłowi II.

Dodać należy, że medale papieskie wykonywane są na całym świecie, a projektantami tych dzieł są zarówno uznani artyści medalierzy jak i plastycy amatorzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama