Nowy numer 44/2020 Archiwum

Co Duch Święty mówi dzisiaj do Kościoła w Polsce?

Trwają Wrocławskie Dni Duszpasterskie. Tegoroczne refleksje mają pomóc wykorzystać ogromne poruszenie związane ze Światowymi Dniami Młodzieży.

Pierwszym prelegentem 46. edycji Wrocławskich Dni Duszpasterskich był bp Andrzej Czaja, ordynariusz diecezji opolskiej. W swoich rozważaniach próbował odpowiedzieć na pytanie: Co Duch Święty mówi dziś do Kościoła w Polsce?

Hierarcha podkreślił na wstępie, że jest to wdzięczny temat rozważań, ale jednocześnie bardzo zobowiązujący. Na początku odwołał się do diagnozy wrocławskiego dogmatyka, ks. prof Romana Rogowskiego, który powiedział, że nasz Kościół jest dziś nieco zagubiony zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie. - Wielu już dziś rozumie, że w procesie odnowy Kościoła nie chodzi o restaurację ładu z przeszłości, lecz o ciągłe odnoszenie się do Ewangelii - mówił. Za Benedyktem XVI podkreślił, że jesteśmy coraz bardziej świadomi, że u początku bycia chrześcijaninem jest spotkanie z żywą osoba.

- Nadzieją na dobre jutro Kościoła jest też dynamiczny rozwój ruchów, grup, wspólnot i stowarzyszeń. Wiele wnoszą one do życia Kościoła. Przyczyniają się one do odnowy duchowej poprzez regularną formację, są szkołą kształtowania sumienia, (...) nadają Kościołowi nowy dynamizm ewangelizacyjny - wyjaśniał.

W kolejnej części wykładu bp A. Czaja mówił o konkretnych wskazaniach magisterium Kościoła oraz o wielkim wyzwaniu jakie ujawnia się w zamyśle ludu Bożego.

Posłuchaj wykładu:

cz. 1

cz. 2

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama