Nowy numer 43/2020 Archiwum

Nasza Góra Przemienienia

Ksiądz prałat Ryszard Staszak o wizycie prezydenta RP Andrzeja Dudy na Ślęży i procesie ocalenia kościoła na szczycie.

Maciej Rajfur: Zbliża się 9 września, wielki dzień dla parafii w Sulistrowicach i całej archidiecezji. W obchodach 1050. rocznicy chrztu Polski w kościele na Ślęży będzie modlił się prezydent Andrzej Duda. A jeszcze niedawno świątynia Nawiedzenia NMP miała być doszczętnie zdewastowana przez neopogan...

Ks. dr Ryszard Staszak: Dla nas to wielki zaszczyt z dwóch względów. Po pierwsze, Mszy św. tego dnia o godz. 10 będzie przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny. Po drugie, to niezwykłe miejsce odwiedzi głowa państwa. Wielu próbuje zakwestionować znaczenie na naszych ziemiach cywilizacji chrześcijańskiej, która jest tutaj obecna od wieków i dała wielki impuls do rozwoju. Te uroczystości są kolejnym dowodem na to, że Ślęża współcześnie jest górą chrześcijańską; są powrotem do naszych korzeni, wspaniałych czasów piastowskich, do Piotra Włosta, który był właścicielem góry. To on w XII wieku sprowadził z Francji augustianów, którzy ewangelizowali ten teren.

Wielu wciąż kojarzy Ślężę z kultem pogańskim. Dlaczego?

Bo nie znają historii. To prawda, że na Ślęży przez długi okres utrzymywała się reakcja pogańska. Poganie ciągle myśleli, że zawłaszczą ten teren. Od kilku stuleci jednak jest to góra chrześcijańska, maryjna. Przecież na szczycie znajdują się mury kościoła z XII wieku, które są niezbitym dowodem na to, że od ponad 800 lat trwa tam cywilizacja chrześcijańska. Nasze obchody 1050. rocznicy chrztu Polski mają podkreślić polskie i chrześcijańskie korzenie na Ślęży.

Co to znaczy, że ktoś próbuje wyrwać korzenie?

Jeszcze nie tak dawno neopogaństwo zaplanowało dewastację kościoła na szczycie. Zapobiegliśmy temu, choć nie było łatwo. Rzucano nam kłody pod nogi. Sytuacja była naprawdę krytyczna. Musieliśmy odpierać ataki ze strony nieprzyjaciół Kościoła. Wydawało się, że sprawa jest nie do rozwiązania. W tym trudnym położeniu arcybiskup Józef Kupny doprowadził świątynię do rekonsekracji, która tylko przypieczętowała obecność chrześcijaństwa w tym miejscu. Metropolita wrocławski wspierał mnie nie tylko finansowo, lecz także duchowo.

To ważne, że nie był Ksiądz osamotniony w walce o najwyżej położony kościół w archidiecezji wrocławskiej. Ślęża jest celem nie tylko wycieczek krajoznawczych, ale i pielgrzymek. A kościół Nawiedzenia NMP to miejsce kultu oraz atrakcja turystyczna.

I chwała Bogu! Przypominają mi się słowa śp. bp. Józefa Pazdura: „Pan Bóg działa przez człowieka”. I ja tego doświadczyłem tutaj, na Ślęży. Wielu dobrych ludzi przyczyniło się do tego wielkiego sukcesu. Kościół został uratowany. A warto wspomnieć, że przed rokiem modlił się w nim kardynał Joachim Meissner, wspaniały kapłan i przyjaciel papieża Benedykta XVI.

Nie zmienia to faktu, że wciąż musi się Ksiądz zmagać z nieprzychylnymi ludźmi. Są tacy, którym ciągle nie na rękę jest coraz mocniejszy kult Chrystusa i Matki Bożej na Ślęży.

To prawda, ale Jezus umacnia nas i obdarza wytrwałością w działaniu. Uroczystość 9 września, obecność głowy państwa i pasterza Kościoła wrocławskiego pokazują, że i Chrystus jest obecny na szczycie, a ta góra należy do Niego.

Coraz częściej Ślężę nazywa się dolnośląską górą Tabor. Skąd to się wzięło?

Nawiązujemy do aforyzmów Angelusa Silesiusa. Śląski poeta religijny doby baroku, który pisał utwory apologetyczne, pieśni religijne i aforyzmy o mistycznym zjednoczeniu z Bogiem, podpowiedział nam trochę to określenie. Góra Tabor często wspominana jest w Starym Testamencie jako miejsce ważnych wydarzeń w historii Izraela. Mam cichą nadzieję, że Ślęża stanie się taką górą dla naszej archidiecezji. Mam nadzieję, że nie tylko dla społeczności lokalnej, ale całego Śląska, Polski i chrześcijaństwa. Zapraszamy zatem na naszą Górę Przemienienia Pańskiego! Nie tylko 9 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama