Nowy numer 44/2020 Archiwum

"Idźcie i głoście" w konkretach

Kontynuujemy prezentację prelekcji wygłoszonych w ramach Wrocławskich Dni Duszpasterskich. Posłuchaj o. prof. Jacka Salija OP.

Dominikanin wygłosił wykład pt. " Idźcie i głoście - do czego konkretne wzywa nas dzisiaj ten nakaz?"

Podkreślił, że najprostszą odpowiedzią na zadane pytanie jest niesienie światu własnego doświadczenia spotkania z Chrystusem, dzielenie się wiarą. Za papieżem Pawłem VI zaznaczył, że Kościół - głosiciel Ewangelii - zaczyna ewangelizować od samego siebie. Zaznaczył, ze tylko człowiek mający żywe relacje z Bogiem może skutecznie przekazywać wiarę.

Odpowiadając konkretnie na postawione pytanie o. Salij zwrócił uwagę, że zadaniem stojącym przed chrześcijanami jest zatrzymanie "walców dechrystanizacyjnych niszczących nasz polski Kościół". Podkreślił, że w wielu domach mówi się o Kościele wyłącznie źle. Trudno więc się dziwić, że młode pokolenie nie ma pozytywnego obrazu Kościoła.

Zaznaczył, że niezwykle istotne w przekazywaniu wiary następnym pokoleniom jest to, by ten proces dokonywał się w domu rodzinnym. Co istotne, jest to również okazja do pogłębienia własnej wiary.

Prelegent zwrócił uwagę, że w dzisiejszej rzeczywistości chrześcijaństwo utożsamiane jest z polityczną prawicą. Zaznaczył, że przyjęcie takiego podziału jest fatalne dla głoszenia Chrystusa, iż zamyka drzwi Kościoła tym, którzy po spotkaniu i głębszej refleksji byliby skłonni do niego przyjść. Podkreślił, że jedyny podział, którego można dokonać dotyczy tych, którzy są za cywilizacją życia i tych, którzy są za cywilizacją śmierci.

Zauważył także, że żyjemy w newralgicznym momencie naszej duchowej historii. To ostatni dzwonek, by uratować dla Kościoła tych, którzy z niego odchodzą. - Wystarczy czasem ich zauważyć i nie potępiać - mówił.

O. Jacek Salij wymienił również trzy wezwania do głoszenia Ewangelii (za św. Janem Pawłem II):

  1. zintensyfikowanie nauczania pełnej prawdy o człowieku,
  2. pogłębienie posługi Kościoła względem kultury,
  3. podejmowanie wysiłku nad uczłowieczaniem ekonomii.

Posłuchaj prelekcji o. Jacka Salija OP:

cz. 1

cz. 2

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama