Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pierwsze w Polsce

Diecezjalne sanktuarium św. Franciszka z Asyżu w dolnośląskiej Jutrzynie (dekanat Wiązów, powiat strzeliński) zostanie erygowane w niedzielę 2 października podczas Mszy św. o 13.00.

Eucharystii przewodniczyć będzie o. bp Jacek Kiciński CMF. Po niej przewidziane jest nabożeństwo „Transitus”, opowiadające w modlitewny sposób o śmierci św. Franciszka z Asyżu.

Parafialny kościół, któremu w Jutrzynie patronuje biedaczyna z Asyżu, pochodzi z XIII w. Został rozbudowany w XVIII w. W jego wnętrzu wyróżnia się zabytkowy ołtarz główny z obrazem Felixa Antona Schefflera z 1740 r., pełniącego m.in. funkcję nadwornego malarza wrocławskiego biskupa Filipa Ludwika Sizendorfa. Wspomniany obraz przedstawia Wniebowzięcie i koronację Matki Bożej. U stóp Maryi znajduje się św. Franciszek z Asyżu. Świątynia posiada również piękne ołtarze boczne oraz ambonę. Msze św. są w niej odprawiane w niedziele o 8.00 i 11.00, w dni powszednie zimą o 17.00, latem o 18.00.

„Niech to Sanktuarium staje się miejscem modlitwy dla wiernych różnych grup wiekowych i zawodowych, w którym wszyscy będą się uczuć, jak wprowadzać w życie najważniejsze przykazanie – miłości Boga i bliźniego – pisze abp Józef Kupny w dekrecie ustanawiającym sanktuarium św. Franciszka w Jutrzynie”. – Niech będzie miejscem nieustannego wołania o dobre i liczne powołania kapłańskie i zakonne dla naszej Archidiecezji i dla całego Kościoła Powszechnego".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma