Nowy numer 4/2023 Archiwum

Jubileusz na szczycie

Uroczystości związane z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski odbędą się 9 września w Sobótce, na szczycie Ślęży. Wydarzenie objął honorowym patronatem prezydent RP Andrzej Duda.

Współorganizatorami obchodów jubileuszu są: arcybiskup metropolita wrocławski Józef Kupny, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak i burmistrz Sobótki Stanisław Dobrowolski.

Uroczystości zaplanowane na szczycie góry rozpocznie o 10.00 Msza św. w zabytkowym kościele, sprawowana przez arcybiskupów z Polski, Czech i Niemiec.

W drugiej części obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski na Ślęży odbędzie się sesja naukowa pt. „Rola Dolnego Śląska w budowaniu państwowości w Polsce”. Wezmą w niej udział m.in. ks. prof. Waldemar Cisło i dr Magdalena Ogórek.

Podczas uroczystości nastąpi odsłonięcie pamiątkowej tablicy upamiętniającej przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 roku oraz złożenie kwiatów.

Prezydent RP Andrzej Duda ze względu na pełnione w tym czasie obowiązki nie weźmie udziału w uroczystościach. Kancelarię Prezydenta RP będzie reprezentował minister Krzysztof Szczerski. Odczytany również zostanie list od prezydenta RP.

Wydarzenia na szczycie Ślęży potrwa do 14.00.

O planowanych uroczystościach pisaliśmy TUTAJ (jeszcze przed wiadomością, że osobiście nie będzie obecny prezydent Andrzej Duda).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy