Nowy numer 33/2018 Archiwum

Zachowujcie się jak trzeba

Liceum Ogólnokształcące nr 1 we Wrocławiu ma niezłomną patronkę. 3 września została nią oficjalnie „Inka” – Danuta Siedzikówna.

Uroczystości szkolne rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Opieki św. Józefa. W homilii ks. Marcin Werczyński cytował słowa piosenki Stana Borysa pt. „Jaskółka uwięziona”. Podkreślał, że ilekroć słyszy ten utwór, staje mu przed oczami zamordowana przez UB sanitariuszka.

Tłumaczył zebranym w jaki sposób kolejne wersy odnosi do Danuty Siedzikówny. – Kiedy ją aresztowano, wydawało im się, że już jest w ich rękach, że mogą z nią zrobić co chcą. Wydawało im się, że odbierają jej wszystko, ale nie mogli złamać jej ducha. Nie potrafili odebrać jej godności – mówił. Podkreślił, że jej życie jest dla nas lekcją patriotyzmu. Zaznaczył, że jest przekonany o tym, iż „Inka” może się już cieszyć chwałą nieba. Zwracając się z wiarą do bohaterki prosił: – Tak jak kiedyś opatrywałaś rany żołnierzy – i swoich, i wrogów – tak dzisiaj pomóż opatrywać rany naszego narodu. Druga część obchodów odbyła się w szkolnej auli. Więcej o wydarzeniu, homilia do odsłuchania oraz zdjęcia na wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma