Nowy numer 43/2020 Archiwum

Zachowujcie się jak trzeba

Liceum Ogólnokształcące nr 1 we Wrocławiu ma niezłomną patronkę. 3 września została nią oficjalnie „Inka” – Danuta Siedzikówna.

Uroczystości szkolne rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Opieki św. Józefa. W homilii ks. Marcin Werczyński cytował słowa piosenki Stana Borysa pt. „Jaskółka uwięziona”. Podkreślał, że ilekroć słyszy ten utwór, staje mu przed oczami zamordowana przez UB sanitariuszka.

Tłumaczył zebranym w jaki sposób kolejne wersy odnosi do Danuty Siedzikówny. – Kiedy ją aresztowano, wydawało im się, że już jest w ich rękach, że mogą z nią zrobić co chcą. Wydawało im się, że odbierają jej wszystko, ale nie mogli złamać jej ducha. Nie potrafili odebrać jej godności – mówił. Podkreślił, że jej życie jest dla nas lekcją patriotyzmu. Zaznaczył, że jest przekonany o tym, iż „Inka” może się już cieszyć chwałą nieba. Zwracając się z wiarą do bohaterki prosił: – Tak jak kiedyś opatrywałaś rany żołnierzy – i swoich, i wrogów – tak dzisiaj pomóż opatrywać rany naszego narodu. Druga część obchodów odbyła się w szkolnej auli. Więcej o wydarzeniu, homilia do odsłuchania oraz zdjęcia na wroclaw.gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama