Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na pierwsze spotkanie po wakacyjnej przerwie. 17 września o 17.00 w starym refektarzu klasztoru dominikanów (pl. Dominikański 2, wejście od ul. Janickiego) o. Tomasz Grabowski OP wygłosi wykład "Tradycja i nowoczesność w liturgii".
– Ojciec Grabowski nie jest ani radykalnym zwolennikiem reform posoborowych, ani tradycjonalistą całkowicie odrzucającym te reformy – mówi Marek Misiak, jeden z organizatorów Szkoły. – Stara się raczej być jak ojciec rodziny z ewangelicznej przypowieści, który ze skarbca wydobywa rzeczy stare i nowe. Ważne jest dla niego samo znaczenie liturgii i sprzeciwia się instrumentalnemu traktowaniu jej jako kolejnego pola bitwy między różnymi nurtami w Kościele. Liturgii nie sprawuje się po to, by coś komuś udowodnić, ale by mieć udział w owocach męki Chrystusa. Wiele osób o reformie liturgicznej II Soboru Watykańskiego wie tylko tyle, że wprowadzono wówczas na znacznie szerszą skalę użycie języków narodowych. Tymczasem nie wyczerpuje to znaczenia podjętych wtedy decyzji – i sprzeciw wobec nich nie jest wyłącznie wyrazem przekonania o wyższości łaciny. W dyskusjach obie strony wykazują często poczucie wyższości, które nie ułatwia dialogu – chcemy stworzyć dla niego przestrzeń podczas dyskusji po wykładzie.
Wstęp na wykład jest wolny. Nagrania poprzednich spotkań Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu można znaleźć na stronie internetowej: www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.
Tomasz Grabowski OP – dominikanin, członek Rady Prowincji i Rady Klasztoru w Krakowie. Prowadził szereg wykładów poświęconych liturgii w ramach m.in. Dominikańskich Szkół Wiary, Dominikańskiego Studium Filozofii i Teologii, Studium Dominicanum, Wrocławskiego Studium Liturgiczno-Wokalnego. Prowadzi zajęcia dydaktyczne i formacyjne w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów. Publikował m.in. w miesięczniku „W drodze”, „List” i w „Teofilu”. Prowadzi bloga „19te piętro” na stronie Liturgia.pl.
Od początku zaangażowany w działalność Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego, w latach 2005-2010 jego dyrektor, a od przekształcenia w Fundację – prezes w latach 2010-2016. Od września 2016 r. prezes Wydawnictwa Polskiej Prowincji Zakonu Kaznodziejskiego „W drodze” w Poznaniu i stały współpracownik Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Od wielu lat interesuje się i bada historię rytu dominikańskiego. Pasjonuje się chorałem gregoriańskim i muzyką chrześcijańską. W Ośrodku pełni funkcje duszpasterskie, pozyskuje sponsorów i opiekuje się katechumenatem dorosłych.