Finał Dni Kromki Chleba 2016

Parada 500 wolontariuszy w koszulkach Caritas przez centrum miasta, darmowa grochówka dla wszystkich oraz występy podopiecznych placówek - tak zapowiada się finał Dni Kromki Chleba Caritas we Wrocławiu.

Wychodząc 17 września br. (sobota) w przestrzeń miasta, 500 wolontariuszy dzieląc się pajdą chleba ze smalcem z wrocławianami i turystami będzie opowiadało o dziełach i akcjach, które niosą realne wsparcie najuboższym. Osoby bezdomne i głodne codziennie korzystają z placówek Caritas, jadłodajni, biur pierwszego kontaktu i łaźni. Spotkanie na pl. Solnym będzie okazją do spróbowania grochówki, jaką wydają w jadłodajniach we Wrocławiu i w Oławie, obejrzenia występu artystycznego przygotowanego przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz ich własnoręcznych prac.

Harmonogram:

·                     10.00 Eucharystia pod przewodnictwem J. E. ks. bp. prof. Andrzeja Siemieniewskiego w Archikatedrze Wrocławskiej

·                     11.00 -12.00 Przemarsz w uroczystym korowodzie z Ostrowa Tumskiego na pl. Solny 

·                     12.30-14.00 Prezentacja stoisk, występy artystyczne, poczęstunek dla uczestników wydarzenia na pl. Solnym

·                     12.30-13.30 Zwiedzanie Narodowego Forum Muzyki z wysłuchaniem fragmentu próby koncertu "Dzieci Suzuki" przygotowanego w ramach Wratislavia Cantans dla wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas (dzieci i młodzież)

·                     12.30-13.30 Prelekcja dla wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas w Sali Wielkiej Ratusza, pt.: "Zaangażowanie w wolontariat jako budowanie społeczeństwa obywatelskiego" 

Caritas Polska pragnąc przyjść z pomocą osobom niedożywionym i głodnym, od lat prowadzi kampanię społeczną „Kromka Chleba Caritas”. Ma ona na celu nie tylko gromadzenie środków pozwalających na zakup żywności dla biednych, ale przede wszystkim uwrażliwienie całej naszej społeczności na problemy bezrobotnych, bezdomnych, ubogich. Chodzi o to, aby ubóstwo nie było powodem wykluczenia społecznego, poniżenia i odrzucenia.

Celem kampanii jest pozyskanie funduszy na działania pomocowe skierowane do najuboższych. Kampania posiada wymiar edukacyjny i ma zachęcać do podejmowania konkretnych działań na rzecz ludzi zagrożonych wykluczeniem. Jest odpowiedzią na zwiększającą się w Polsce liczbę rodzin ubogich, szczególnie rodzin wielodzietnych.

Caritas diecezjalne w Polsce prowadzą 69 ośrodków pomocy dla osób bezdomnych, 91 jadłodajni dla ubogich, 31 domów pomocy społecznej, 32 ośrodki dla matek z dziećmi oraz 180 świetlic socjoterapeutycznych. W całej Polsce działa blisko 5000 Parafialnych Zespołów Caritas zajmujących się w większości troską o osoby ubogie.

Według danych GUS z 2015 roku, 2,5 mln osób w Polsce żyło w ubóstwie głębokim a blisko 6 mln w ubóstwie relatywnym. Z głębokim ubóstwem związane jest często niedożywienie, które w sposób szczególny dotyka dzieci znajdujące się w procesie rozwoju.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..