Nowy numer 47/2022 Archiwum

Czy słońce, czy deszcz, Święte Wzgórze śpiewa

Już po raz 15. na Świętym Wzgórzu zabrzmiała piękna muzyka chrześcijańska. Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną to tradycja tego malowniczego miejsca na terenie parafii pw. św. Tereski od Dzieciątka Jezus, które w niedzielę 18 września tętniło życiem.

Inicjatywa Spotkania Poezją i Piosenką Religijną rozpoczęła się w parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus na wrocławskich Osobowicach przed 15 laty, gdy proboszczem był ks. Zdzisław Kaleński.

- Ja zastałem ten festyn, gdy objąłem tu funkcję proboszcza i podjąłem jego kontynuację. Dzisiaj cieszymy się już piętnastym spotkaniem. Każdego roku zapraszamy gości specjalnych. W tym roku wystąpił zespół muzyki sakralnej Lumen - mówi „Gościowi Wrocławskiemu” ks. Krzysztof Jankowiak.

Parafianie na tzw. Świętym Wzgórzu, przy kaplicy pw. Nawiedzenia NMP przygotowali wiele atrakcji w tym smakołyki: kiełbaski z grilla, grochówkę, paletę ciast, pajdy chleba ze smalcem i ogórkiem. Oprócz tego funkcjonowała loteria fantowa z nagrodami. Wystawiono także prace dzieci z osiedlowej świetlicy „Akson”.

- Cieszymy się, że mimo załamania pogody, czyli deszczu i niskiej temperatury, aż tylu ludzi uczestniczyło najpierw o godz. 12 we Mszy św. odpustowej ku czci imienia Maryi, a później w parafialnym spotkaniu z piosenką na Świętym Wzgórzu - tłumaczy ks. K. Jankowiak, proboszcz.

Od początku z inicjatywą integrującą społeczność lokalną jest Krystyna Wilczyńska, która od 15 lat pomaga i współorganizuje przedsięwzięcie.

- Na wystawionych planszach zaprezentowaliśmy zdjęcia ze wszystkich poprzednich edycji festynu. Z perspektywy czasu mogę powiedzieć, że ciągle się rozwijamy czy słońce, czy deszcz. Najbardziej cieszy nas fakt, gdy ktoś po raz pierwszy trafi na Święte Wzgórze właśnie podczas Spotkania z Poezją i Piosenką Religijną - opowiada Krystyna Wilczyńska.

Podkreśla, że na przełomie 15 lat odwiedziło ich wielu wrocławian, którzy byli zauroczeni pięknego wzgórza na Osobowicach, malowniczego miejsca położonego 125 m n.p.m., o którym wcześniej nie mieli pojęcia.

- Dzisiaj można było zwiedzić dodatkowo bardzo ciekawą wystawę w krypcie pod kaplicą, która obrazuje bogatą historię Świętego Wzgórza od epoki brązu. Opowiada ona m.in. o budowniczych tej kaplicy, rodzinie Kornów, której mauzoleum znajduje się w podziemiach - dodaje organizatorka.

Wspomniane miłe zaskoczenie Świętym Wzgórzem przyjezdnych stało się dla niej mobilizacją przez lata do przygotowywania spotkania.

- Na scenie wystąpiły dzisiaj Iskierki 21, czyli schola przy parafii św. Tereski od Dzieciątka Jezus, schola Klakierki z parafii ojców jezuitów pw. św. Igncego Loyoli, schola z parafii pw. św. Trójcy we Wrocławiu. Zaśpiewała także Julia Adrianek - wokalistka z Gimnazjum nr 27 i gwiazda programu zespół "Lumen" - wymienia Agnieszka Halicka.

Konferansjer imprezy razem z resztą organizatorów już zaprasza wszystkich czytelników „Gościa Niedzielnego” na przyszłoroczne Spotkanie z Poezją i Piosenką Religijną na Świętym Wzgórzu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy