Nowy numer 44/2020 Archiwum

Duch i przestrzeń

Europejskie Dni Dziedzictwa w Małujowicach jako preludium do uroczystej inauguracji sanktuarium św. Jakuba Apostoła.

W Małujowicachk. Brzegu realizowany był program Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Tegoroczne hasło brzmi: „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią”.

Organizatorzy wydarzenia - Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu i parafia pw. św. Jakuba Apostoła - zaprosili gości i mieszkańców wioski do kościoła parafialnego gdzie odbyła się uroczysta Msza św. z udziałem chóru Cantate Domino ze Skarbimierza. Po Eucharystii, znany brzeski przewodnik, dr Tadeusz Jurek wszystkich chętnych wprowadził w metaforyczną podróż szlakiem pięknych fresków i polichromii tzw. „śląskiej Sykstyny”.

Msza św., której przewodniczył ks. Tomasz Gospodaryk, kapelan "szlaków jakubowych" w archidiecezji wrocławskiej,  była swoista uwerturą do wielkiego wydarzenia w małujowickiej parafii i w gminie Skarbimierz jakim będzie oficjalna inauguracja funkcjonowania Sanktuarium Świętego Jakuba w Małujowicach.

Zarówno ks.Gospodaryk oraz kustosz i proboszcz miejscowej parafii, ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, podkreślali doniosłość tego wydarzenia, a także wielką radość wiernych z decyzji metropolity wrocławskiego. Zwracali uwagę na potrzebę otwierania serc na coraz większą liczbę pielgrzymów przybywających, by, oprócz duchowego umocnienia, podziwiać wspaniały zabytek, jakim jest świątynia i znajdujące się w niej freski.

Uroczystości ustanowienia sanktuarium w Małujowicach odbędą się w niedzielę 25 września. Początek Mszy św., której przewodniczyć będzie abp Józef Kupny zaplanowano na godz. 12.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama