Nowy numer 43/2020 Archiwum

Przełamać warszawocentryzm

We Wrocławiu przy Nankiera 17 otwarto Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej. Będzie prowadzić go fundacja "Młoda Rzeczpospolita". Jakie zadania podejmie RODM?

To miejsce, powołane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych, ma gromadzić pomysły wrocławian i nie tylko, by stworzyć kompleksowe projekty, które będą rozwijać, zwiększać świadomość, dawać pole do dialogu i po postu uczyć.

Organizacja debat, wykładów, seminariów, plenerowych stoisk informacyjnych, przygotowywanie edukacyjnych gier miejskich, warsztatów, konkursów, lekcji i różnego rodzaju innych spotkań - to niektóre zadania Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej. Biuro wrocławskie będzie czynne przez 5 dni w tygodniu.

- Mam świadomość, że Wrocław to nasza duma, ważny ośrodek styku różnych linii biegnących w Europie, granica różnych kultur. To niezwykle ważne, by takie miejsce emanowało dialogiem, debatą zwłaszcza w dziedzinie polityki zagranicznej - stwierdził podczas otwarcia Jan Dziedziczak, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RP.

Podkreślił przy tym, że ministerstwo chce czerpać z intelektualnego dorobku ośrodków regionalnych, które powołuje. Nie będzie nic narzucać, ale podejmie rzeczową i regularną współpracę.

- Próbujemy przełamać jako Ministerstwo Spraw Zagranicznych warszawocentryzm. Warszawa jest oczywiście stolicą, z której jesteśmy dumni, natomiast zdajemy sobie sprawę, że w naszym kraju są również inne bardzo ważne ośrodki akademickie, intelektualne i medialne - zauważył minister.

Rola dolnośląskiego ośrodka zawiera się w dziedzinie dyplomacji publicznej, chodzi o oddziaływanie z ministerialną wizją polityki zagranicznej na jak najszerszą grupę odbiorców.

- Wiele przed wami wyzwań. Jesteśmy po niezwykle udanym roku jeśli chodzi o naszą politykę zagraniczną i dyplomację publiczną. Zaczynając od udanych obchodów 1050-lecia chrztu  Polski, po takie wydarzenia historyczne jak, na pozór lokalne, otwarcie Muzeum Polaków ratujących Żydów w Markowej, czy ogromne wydarzenia: szczyt NATO i Światowe Dni Młodzieży - wymieniał minister Dziedziczak.

Jak sam określił, RODM powinien razem z MSZ działać na rzecz dobrego imienia Polski, pokazywać ją w dobrym świetle.

- Mamy świadomość, jak wielkim kapitałem jest dyplomacja na poziomie samorządów, które dysponują ogromnymi narzędziami - mówił Jan Dziedziczak.

Prezes „Młodej RP” Błażej Duber, która objęła właśnie prowadzenie ośrodka, w swoim przemówieniu zaznaczył, że młodość w nazwie fundacji mniej oznacza wiek, a bardziej wszystko to, co z tym wiekiem jest związane, a więc energię, pasję, zaangażowanie i ciągłą dyspozycję do tego, aby się rozwijać i uczyć.

- Mamy własny pomysł na prowadzenie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej i dziękujemy serdecznie ministrowi za zaufanie, którym nas obdarzył. Pisaliśmy aplikację konkursową z dwoma silnymi przekonaniami, które nam towarzyszyły - konstatował Błażej Duber.

Jak mówił, Nankiera 17 jest miejscem niezwykle potrzebnym Wrocławiowi. Tutaj są już obecni studenci zrzeszeni w duszpasterstwie akademickim „Maciejówka”, tu wiele się dzieje, ale to miejsce może tętnić życiem jeszcze bardziej, bo wydaje się niezwykle potrzebne młodemu pokoleniu. Tutaj mogą dojrzewać nowe pomysły na tworzenie miasta i regionu.

- I drugie przekonanie: W regionalnych ośrodkach drzemie niezwykły potencjał bycia łącznikiem dla ludzi zaangażowanych w sprawy ponadregionalne i międzynarodowe. Czasem brakuje takiego miejsca, w którym można wiele pomysłów połączyć i zrobić coś bardziej kompleksowego. My wierzymy, że RODM może nim być - oświadczył B. Duber.

Podkreślił, że „Młoda RP” będzie do zadań podchodzić kompetentnie i nieszablonowo, bo udało się zgromadzić zespół pełen pasji, ambitny, ciekawy świata, młody, ale już profesjonalny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama