To piąte w Polsce sanktuarium poświęcone św. Jakubowi Starszemu. Mszy św. z inastalacją relikwii Apostoła przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
- Św. Jakub wskazuje nam, jak mamy żyć, jak mamy pielgrzymować na ziemi, jak mamy brać odpowiedzialność za zbawienie swoje i innych, za Kościół. Brał udział w najważniejszych wydarzeniach z życia Chrystusa. Mówi nam, że trzeba iść razem z Chrystusem, trzeba Chrystusa naśladować - tłumaczył i zachęcał, by na jego wzór przylgnąć do Jezusa przez modlitwę.
Ks. S. Czerwiński zaznaczył, że od św. Jakuba uczymy się odwagi w dawaniu świadectwa wiary w życiu społecznym, narodowym. Święty przypomina nam o tym poprzez drogę do Santiago de Compostela. - Jest to cel pielgrzymów, którzy z różnych stron świata idą, by umacniać swoją wiarę, nadzieję i miłość. Zostawiają swoje dotychczasowe życie, wchodzą na szlaki, na camino, aby przypominać i dawać świadectwo, że życie każdego z nas, każdego chrześcijanina jest pielgrzymką, że przez życie trzeba przejść, dobrze czyniąc, że Jezus Chrystus żyje i pozostaje dla każdego człowieka jedyną nadzieją zbawienia.
Posłuchaj całej homilii:
Na zakończenie Eucharystii abp Józef Kupny wyjaśniał, że nowe sanktuarium ustanowił z nadzieją, że wierni będą tu przybywać, oddawać cześć św. Jakubowi i rozwijać jego kult. - Wierzę, że po tej uroczystości, za kilka lat, wasza gorliwość nie spadnie. Żeby się [św. Jakub] nie musiał upominać o ten kult dla siebie - mówił.
Metropolita wrocławski zaznaczył, że małujowickie sanktuarium powstało również po to, by przyciągnąć pielgrzymów. - By do tej pięknej świątyni, do tego pięknego miejsca przychodzili. I myślę, że przyjmiecie tych pielgrzymów tak ciepło, jak mnie dzisiaj przyjęliście. (...) Wiele tutaj się ciepła, dobra czuję. Za to wam jestem też wdzięczy - dodał tuż przed udzieleniem błogosławieństwa
W uroczystościach w Maujowicach wzięli udział liczni pielgrzymi, w tym ci zrzeszeni w bractwach św. Jakuba w Jakubowie i Szczyrku.
Miejscowy kościół pw. św. Jakuba Apostoła zwany jest "śląską Sykstyną" ze względu na freski. Ścienne malowidła to tzw. Biblia pauperum - czyli Pismo Święte. dla ubogich, czyli dla tych, którzy nie potrafili czytać i pisać.
Małujowice to wieś nieopodal Brzegu. Mimo że przynależy do województwa opolskiego, to w strukturach kościelnych obejmuje ją archidiecezja wrocławska.