To piąte w Polsce sanktuarium poświęcone św. Jakubowi Starszemu. Mszy św. z inastalacją relikwii Apostoła przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.
Ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, proboszcz parafii, we wstępie wyraził ogromną radość z faktu, że nowe sanktuarium powstało. Przypomnijmy, że decyzję o jego utworzeniu podjął pod koniec kwietnia abp Józef Kupny.
Homilię wygłosił ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie - pierwszym w Polsce miejscu poświęconym patronowi pielgrzymów. Przypomniał, że odtwarzanie kultu św. Jakuba w naszym kraju rozpoczęło się tam w 2004 r.
- Dziś przybywamy do św. Jakuba, aby znaleźć się w jego bliskości. Aby w duchowym doświadczeniu pielgrzymowania zgromadzić się jako jego jedna wielka rodzina, rodzina jakubowa. Przybywamy, aby wspomnieć św. Jana Pawła II, który w akcie europejskim podpisanym 9 listopada 1982 r. przy grobie św. Jakuba w Santiago de Compostela pisał: "Europo! Obudź się! Europo! Zjednocz się wokół Jezusa Chrystusa. Europo! Sięgnij do swoich korzeni chrześcijańskich" - cytował.
Kaznodzieja przypomniał, że pierwszy w Polsce szlak św. Jakuba powstał 25 lipca 2005 r. Przebiega on pomiędzy Jakubowem a Zgorzelcem i łączy się z europejską siecią dróg prowadzących do Santiago de Compostela. - Dziś, po 11 latach, jest już blisko 40 szlaków św. Jakuba.
Ks. Stanisław Czerwiński, kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie Karol Białkowski /Foto Gość Zaznaczył również, że pięć sanktuariów św. Jakuba w Polsce - w Jakubowie, Lęborku, Szczyrku, Więcławicach Starych i Małujowicach to drogowskazy dla pielgrzymów, ale też świadectwo wiary w Boga naszych ojców i naszej wiary oraz naszej polskiej tożsamości.
W dalszej części homilii przybliżał postać Apostoła Jakuba. Zaznaczył, że pozostał wierny Chrystusowi aż do końca, do męczeńskiej śmierci. - Gdy w VII w. Arabowie zajęli Ziemię Świętą, ciało św. Jakuba potajemnie wywieziono do Hiszpanii i tam złożono do grobu. Kiedy i tam wtargnęli Maurowie, ciało świętego ukryto. Po ok. 150 latach zapomniano o nim. I dopiero w pierwszej połowie IX w. bp Teodomir odnalazł grób świętego. Zaraz potem ówczesny król Hiszpanii wraz z biskupem zorganizowali pierwszą pielgrzymkę do grobu św. Jakuba - opowiadał.
Przypomniał, że na przełomie XII i XIII w. na tym miejscu wybudowano wspaniałą świątynię - katedrę, która w średniowieczu i do czasów obecnych jest miejscem sławnych pielgrzymek z Europy i świata.