powrót
Wiara.pl - Serwis

Wrocławski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • YouTube
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 44/2025
    GN 44/2025 Dokument:(9477129,O szarej godzinie)
  • Historia Kościoła (12) 06/2025
    Historia Kościoła (12) 06/2025 Dokument:(9471760,Sobór sprawił, że ludzie znowu zaczęli mieć pytania do Kościoła. Edytorial nowego wydania)
  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
wroclaw.gosc.pl → Uroczystości Jadwiżańskie w Trzebnicy → Św. Jadwiga i przyjaciele
 Św. Jadwiga i przyjaciele  
Podczas dnia skupienia zostało odprawione nabożeństwo do św. Jadwigi - przy jej relikwiach Agata Combik /Foto Gość

Św. Jadwiga i przyjaciele przejdź do galerii

O przyjaźni z Bogiem i ludźmi rozmawiali u grobu księżnej uczestnicy jadwiżańskiego dnia skupienia powołanych do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

Agata Combik

|

GOSC.PL

dodane 27.09.2016 10:59
0

Św. Jadwiga klęczy pod krzyżem, a Chrystus odrywa od belki rękę, błogosławiąc jej. Zapewnia, że jej wszystkie prośby będą odtąd wysłuchane.

Tę scenę, uwiecznioną na wielu obrazach, przywołał ks. Jerzy Olszówka, trzebnicki dziekan, witając uczestników dnia skupienia na popołudniowej Eucharystii.

- Ten wymowny obraz przedstawia wielką zażyłość, jaka łączyła św. Jadwigę z Chrystusem - zauważył. - Życie osoby konsekrowanej powinno dążyć do jak największego zjednoczenia z Nim, do jak największej zażyłości, przyjaźni z Chrystusem… Przybyliście do tego miejsca, by uczyć się żyć w takiej przyjaźni z Chrystusem na wzór św. Jadwigi.

Ks. Adam Łuźniak, rektor wrocławskiego seminarium wskazał na pokój i miłosierdzie, jako dwa ważne tematy kluczowe dla życia chrześcijańskiego, a wyraźnie obecne w życiu księżnej.

- Usilnie zabiegała o cnoty i pełniła dzieła miłosierdzia w czasach zagrożenia ze strony Tatarów i przemocy islamu - dodał. - W tak niełatwym momencie historii nasza święta pokazała, że miłosierdzie otwiera i buduje relacje w każdym, nawet najtrudniejszym kontekście. Miłosierdzie jest drogą do pokoju.

Mszy św., w której uczestniczył m.in. o. Jacek Kiciński, wikariusz biskupi ds. życia konsekrowanego, przewodniczył bp Marian Florczyk. Zachęcał do konsekwentnego przyjęcia Jezusa nie tylko jako lekarza czy nauczyciela, ale prawdziwego Boga:

 
 
 
 
Jeśli nie slyszysz radia spróbuj inny strumień lub zewnętrzny player

Przedtem powołani do życia konsekrowanego i kapłaństwa wysłuchali konferencji ks. dr. Marka Gątarza oraz spotkali się w grupach dzielenia.

- Pochylaliśmy się nad kilkoma tekstami papieża Franciszka - mówi s. Hiacynta. - Rozmawialiśmy o przyjaźni, o tym, że życie ludzkie musi być płodne, a także o tym, jak budować dobre relacje - w czym ważne jest między innymi… unikanie plotek, co papież chętnie przypomina.

Salwatoriańscy klerycy przyznają, że doroczny dzień skupienia w dużej mierze gromadzi młodzież zakonną, która… też jest młodzieżą, cieszy się ze spotkań z dawno niewidzianymi przyjaciółmi, a rozmowy o przyjaźni okazały się dla niej bardzo cenne.

- W zgromadzeniach zakonnych jak najbardziej musi być miejsce na zdrową przyjaźń - z Bogiem i z człowiekiem. Zdrową, to znaczy taką, która nie powoduje zamykania się na innych, nikogo nie wyklucza, jest otwarta - tłumaczą siostry Józefina i Wiktoria, jadwiżanka i boromeuszka. Prawdziwe przyjaciółki.

1 / 1
Wśród habitów i sutann (2015)

Foto Gość DODANE 16.10.2015 AKTUALIZACJA 28.09.2016

Wśród habitów i sutann (2015)

​Dzień skupienia powołanych do życia konsekrowanego i kapłaństwa u grobu św. Jadwigi.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • KAPŁANI
  • POWOŁANI
  • PRZYJAŹŃ
  • TRZEBNICA
  • ZAKONNICE
  • ZAKONNICY
  • ŚW. JADWIGA ŚLĄSKA

Polecane w subskrypcji

  • Przyjaciel wszystkich świętych
    • Kościół
    • Jarosław Dudała
    Przyjaciel wszystkich świętych
  • Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
    • Polska
    • Andrzej Grajewski
    Par żyjących w nieformalnych związkach jest coraz więcej. Jak powinno podejść do tego państwo i prawo?
  • Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
    • Polska
    • Jerzy Kopański
    Czy Polska faktycznie jest śmietnikiem Europy?
  • Groby świętych i ich relikwie przyciągają pokolenia wierzących. Od wieków notuje się liczne cuda
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Groby świętych i ich relikwie przyciągają pokolenia wierzących. Od wieków notuje się liczne cuda
  • Uroczystość Wszystkich Świętych. Tu wklej swoją fotografię!
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Uroczystość Wszystkich Świętych. Tu wklej swoją fotografię!
  • Czy długo oczekiwana kontynuacja „Pasji” sprosta oczekiwaniom widzów?
    • Kultura
    • Edward Kabiesz
    Czy długo oczekiwana kontynuacja „Pasji” sprosta oczekiwaniom widzów?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • ESM
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
  • Nasze media
    • MAŁY GOŚĆ
    • RADIO eM
    • WIARA.PL