Uroczystości jadwiżańskie rozpoczęte. Do grobu św. Jadwigi przybyli niepełnosprawni i chorzy.
Mszy św. w bazylice trzebnickiej przewodniczył bp Stefan Cichy, ordynariusz senior trzebnicki
We wstępie do Eucharystii, kustosz sanktuarium, ks. Jerzy Olszówka, salwatorianin, przypomniał, że tegoroczne hasło obchodów "Święta Jadwiga patronką pojednania narodów", nawiązuje nie tylko do śląskiej księżnej - patronki pojednania między narodami, ale również do listu biskupów polskich do niemieckich sprzed 50 lat, zawierających słowa "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
Ks. Olszówka przypomniał również, że głównym autorem orędzia był kard. Bolesław Kominek, ówczesny metropolita wrocławski. Cytował też jego słowa nawiązujące do św. Jadwigi i pojednania:
W homilii, bp S. Cichy przypomniał, że do grobu św. Jadwigi pielgrzymuje od wielu lat. Dziękował za zaproszenie na uroczystości i wspominał, że w ostatnich latach czuje szczególną łączność z osobami chorymi i niepełnosprawnymi, ze względu na swoje zdrowotne przypadłości.
Nawiązując do liturgii słowa i słów prefacji przypomniał, że św. Jadwiga wypełniała wolę Bożą.
- Nie było jej łatwo. Przechodziła różne cierpienia, a jednak starała się jak najlepiej wolę Boga Ojca odczytać i ją wypełniać - mówił.
Przyznał, że księżna była szczególną opiekunką ludzi chorych. - Dlatego nie dziwi nas, że w litanii do niej jest również wezwanie "cudowna lekarko chorych".
Były ordynariusz legnicki, nawiązując do swojej choroby przyznał, że dwukrotnie przyjął sakrament chorych. - Stwierdzam, że ten sakrament pomaga człowiekowi. Polepszyło się - wspominał.
Przypomniał, że choroba jest doświadczeniem tego jak człowiek jest słaby. - Człowiek bardzo mocny, najpierw nie potrafi wstać, nie potrafi ręki podnieść. Skazany jest na życzliwość i pomoc innym. Tego sam też doświadczyłem - opowiadał.
Hierarcha zwrócił uwagę, jak ważne jest odpowiednie przyjęcie choroby. - Trzeba czasem Panu Bogu dziękować, że dał nam okazję do upodobnienia się do Jego Syna, który tyle dla nas wycierpiał. Chciałem też powiedzieć jak ważna jest obecność innych ludzi przy człowieku chorym - dodał.
Na zakończenie Mszy św. chorzy otrzymali błogosławieństwo relikwiami św. Jadwigi.
Zachęcamy do wysłuchania całej homilii:
Więcej informacji o uroczystościach jadwiżańskich w naszym serwisie specjalnym
Galeria z pielgrzymki niepełnosprawnych TUTAJ.