Nowy numer 44/2020 Archiwum

Ogród terapeutyczny Caritas

Tworzenie rabatek, sadzenie ziół i warzyw, zajęcia wśród roślin - wkrótce podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Sycowie będą brać udział w hortiterapii.

„Medicus curat, natura sanat” – „Lekarz leczy, natura uzdrawia” – twierdził Hipokrates, a uczestnicy WTZ będą się mogli o tym przekonać. Zasadzone i pielęgnowane przez nich warzywa, zioła, kwiaty, krzewy owocowe i drzewka będą pomocne w działaniu pracowni przygotowującej do samodzielnego życia. Zajęcia z hortiterapii to nie tylko dbanie o rośliny. Przebywanie wśród nich sprzyja poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego, uzupełnia rehabilitację, wspiera terapię osób z niepełnosprawnościami. Usytuowanie placówki ułatwia prowadzeniu ogrodu i organizowanie w nim ciekawych zajęć – dla podopiecznych WTZ i dla gości.

Projekt tworzenia ogrodu terapeutycznego realizowany jest przez Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i w Sycowie we współpracy z GKN Driveline w Oleśnicy. Prace przy zakładaniu ogrodu – w które zaangażowali się pracownicy, rodziny i część podopiecznych – już dobiegły końca. Zwieńczył je piknik integracyjny.

Warsztat Terapii Zajęciowej obecnie ma 67 podopiecznych – 25 w Sycowie i 42 w Dobroszycach. Uczestnikami zajęć są osoby z niepełnosprawnością z terenu całego powiatu oleśnickiego, w sumie z 17 miejscowości. Od stycznia 2008r. w Sycowie funkcjonuje filia WTZ, w grudniu ubiegłego roku rozpoczęła działalność pracownia hortiterapii i rękodzieła, wspomniany projekt to kolejny etap jej rozwoju. 

Ogród terapeutyczny Caritas   Ogród wkrótce stanie się miejscem terapii Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Ogród terapeutyczny Caritas   W zakładanie ogrodu zaangażowało się wiele osób Archiwum Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama