Nowy numer 23/2023 Archiwum

W poszukiwaniu międzynarodowego pojednania

Już w najbliższy weekend młodzież kilku krajów weźmie udział w Europejskim Forum Młodych im. Bolesława Kominka. Spotkanie organizuje fundacja "Młoda Rzeczpospolita".

To już druga edycja wydarzenia, która ma dwuetapowy przebieg - część brukselską i wrocławską.Ta pierwsza odbyła się w "stolicy Europy" w czerwcu. - Zaczęliśmy oczywiście od wprowadzenia i przedstawienia postaci kard. Kominka. To był bardzo istotny element naszego spotkania, bowiem uczestnicy, zwłaszcza z Czech, Słowacji, Ukrainy i Francji, nie mieli wcześniej z tą wielką osobowością styczności. Mówienie o liście biskupów polskich do niemieckich bez pokazania tła historycznego dla wydarzeń sprzed 50 lat było niemożliwe - mówi Joanna Bigos z fundacji "Młoda RP", koordynator projektu.

Na tej bazie uczestnicy forum przeszli do wydarzeń współczesnych. - Mówiliśmy o idei pojednania rozumianej przez młodych ludzi. Naszymi gośćmi byli głównie dyplomaci i politycy europejscy - dodaje. Tematyka wykładów i debat dotyczyła m. in. encykliki "Centesimus Annus" św. Jana Pawła II i wizji światowego pojednania w niej przedstawiona, ale również refleksji o tym jak Unia Europejska poradzi sobie bez Wielkiej Brytanii.

W najbliższy weekend, od 7 do 9 października odbędzie się natomiast część wrocławska. Młodzież będzie poznawać kard. Bolesława Kominka jako fenomenalnego lidera, który jako autor listu do biskupów niemieckich, był w stanie całkowicie obrócić spojrzenie społeczne na kwestię pojednania. - Temu ma służyć m. in. pokaz filmu pt. "Bumerang" w Kinie Nowe Horyzonty, pokazującego rzeczywistość stosunków polsko-niemieckich tuż po zakończeniu II wojny światowej, czyli ogromne napięcie - zaznacza J. Bigos.

Wrocławską część Forum otworzy jednak Eucharystia. Odprawiona zostanie o godz. 19 w kościele rektoralnym pw. św. Macieja (pl. Nankiera). Po Mszy św. odbędzie się wykład prowadzony przez ks. Mirosława "Malinę" Malińskiego i br. Marka z Taizé. Po wykładzie odbędzie się ekumeniczna modlitwa ze śpiewami z Taizé, w której weźmie udział metropolita wrocławski, abp Józef Kupny. - Wierzymy, że wielu dołączy do nas tego wieczoru. Mamy też nadzieję, że to spotkanie pozwoli ideę pojednania w świecie była żywa i prawidłowo rozumiana i realizowana dodaje.

W sobotę uczestnicy międzynarodowego spotkania wezmą udział w kilku wykładach. Będą analizować podobny, pojednawczy list wystosowany do Moskwy, a także posłuchają o konsekwencjach szczytu NATO w Warszawie i o prawnych aspektach pojednania.

W niedzielę, oprócz jeszcze jednego zamkniętego wykładu, młodzież uda się pod pomnik kard. Bolesława Kominka, by złożyć pod nim kwiaty i pomodlić się w jego intencji.

J. Bigos przypomina, że postać kard. Kominka i wspomnienie listu pojednawczego polskich biskupów jest punktem wyjścia do debaty o pojednaniu współcześnie. - Chcemy opierać się o bardzo szeroką i uniwersalną ideę, która nie ogranicza się jedynie do katolików. Chcemy nieść dziedzictwo Kominka i Dolnego Śląska do współczesnego świata.

Fundatorem Europejskiego Forum Młodych jest Ośrodek "Pamięć i Przyszłość".

Plan otwartych wydarzeń w ramach Forum:

Piątek: 7 października (CODA "Maciejówka", pl. Nankiera):

  • 19.00 - Msza Św.,
  • 20.00 -  "O pojednaniu (w praktyce)" - brat Marek z Taizé, ks. Mirosław Maliński,
  • 21.00 - Modlitwa ekumeniczna z udziałem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego oraz brata Marka z Taizé.

Sobota: 8 października:

  • 12.00 - 13.45 - "Konsekwencje Szczytu NATO w Warszawie dla architektury bezpieczeństwa Europy Środkowej i Wschodniej" - dr Bartłomiej Radziejewski, dr hab. Paweł Turczyński (Centrum Historii Zajezdnia, ul. Grabiszyńska),
  • 17.00 - 20.00 - Projekcja filmu "Bumerang" i debata (Kino Nowe Horyzonty, ul. Kazimierza Wielkiego).

Wszystkie spotkania są bezpłatne, do kina można odebrać darmową wejściówkę w kasie biletowej. Spotkania będą w języku polskim,z  tłumaczenie na angielski (dla chętnych). Film również będzie z tłumaczeniem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast