Nowy numer 40/2022 Archiwum

Nauczycielko miłosierdzia! Módl się za nami!

Do św. Jadwigi przybędzie w dniach 14-16 października kilkanaście tysięcy pątników. Największa grupa przyjdzie pieszo z Wrocławia.

Trudno jest określić jak bardzo kult św. Jadwigi się rozwija. Z całą pewnością możemy powiedzieć, że on jest on żywy - mówi ks. Jerzy Olszówka, proboszcz parafii i kustosz sanktuarium św. Jadwigi Sląskiej, zwracając uwagę, że w całej Polsce jest ponad 100 parafii pod wezwaniem śląskiej księżnej. - Ilość próśb o jej relikwie może jednak świadczyć o tym, że cześć dla naszej świętej wzrasta. Skoro są wspólnoty, które chcą mieć cząstkę świętej u siebie, to oznacza, że jej postać nie jest tylko historyczna, ale jest ważna w perspektywie duchowej - dodaje. Co ciekawe, prośby o relikwie przychodzą nie tylko z Polski i Europy, ale z najdalszych zakątków świata. Najwięcej z Ameryki Łacińskiej.

Hasłem tegorocznych uroczystości, które rozpoczynają obchody jubileuszu 750-lecia kanonizacji śląskiej Księżnej (przypadającej 26 marca 2017 r.) są słowa: „Św. Jadwiga nauczycielką miłosierdzia”. - To nawiązanie nie tylko do przezywanego Roku Miłosierdzia, ale też wskazanie na to czym Jadwiga żyła na co dzień - zaznacza ksiądz kustosz.

Zachęcamy do śledzenia naszego serwisu specjalnego www.wroclaw.gosc.pl/Uroczystosci-jadwizanskie. Będziemy tam relacjonować dokładnie wszystkie punkty programu. Znaleźć tam będzie można również wiele zdjęć.

Zobacz program.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy