Nowy numer 48/2020 Archiwum

Nie trzymaj Go na dystans

– Na co dzień wielu ludziom jesteśmy w stanie zaufać, a Pana Boga człowiek bez przerwy chciałby sprawdzać. Na ile jesteśmy w stanie uwierzyć Chrystusowi? – pytał podczas uroczystości abp Józef Kupny.

W homilii nawiązywał do odczytanego fragmentu Ewangelii, w którym tylko Samarytanin, jako jeden z dziesięciu uzdrowionych, wrócił podziękować Jezusowi. Podkreślał, że postawa wdzięczności jest coraz rzadziej spotykana.

– Przyczyn zapewne jest wiele, ale nie będzie nadużycia, kiedy powiem, że one wszystkie sprowadzają się do poczucia naszej dumy, a być może do grzechu pychy – mówił. Tłumaczył, że czytany fragment Ewangelii niesie ze sobą bogatą treść i bardzo dobrze pasuje do przeżywanej uroczystości poświęcenia kościoła. – Myślę, że dobrze się stało, że w Roku Miłosierdzia chcemy nie tylko powiedzieć Bogu, że oddajemy Mu ten budynek na chwałę, ale przede wszystkim podziękować za wszystko, co w kontekście budowy tego kościoła się dokonało – dodał. Arcybiskup zwrócił też uwagę, że dla Jezusa Samarytanin był zupełnie obcy, a jego przemiana zaczęła się wówczas, gdy on, chory i odrzucony, uwierzył słowu Chrystusa. – Każdy z nas w jakiejś mierze jest oddalony od Jezusa, odmawia Mu przejęcia władzy nad całym swoim życiem, dopuszcza Go do siebie, ale trzyma na dystans i nie pozwala, by tak naprawdę zagościł w jego sercu. (…) Ta Ewangelia uświadamia nam, że Bóg chce, byśmy się do Niego zbliżyli takimi, jakimi jesteśmy – wyjaśniał.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama