Na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu uroczyście zainaugurowany został nowy rok akademicki.
Mszy św. inaugurującej uroczystość przewodniczył w katedrze wrocławskiej Wielki Kanclerz PWT abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. W homilii wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy ks. dr hab. Dominik Ostrowski cytował słowa modlitwy - kolekty: "Boże, niech Duch Święty, który od Ciebie pochodzi, oświeci nasze umysły i zgodnie z obietnicą Twojego Syna doprowadzi nas do poznania wszelkiej Prawdy", odnosząc ją do początku roku akademickiego.
- Kiedy dzisiaj wołamy o przyjście Ducha Świętego, może warto pomyśleć, że przywołujemy Go nie tylko gdzieś z daleka, ale że przywołujemy go być może z naszego wewnętrznego zamknięcia, aby nie tylko przyszedł z góry, ale by pomógł nam wyważyć drzwi wewnętrznego lochu zbudowanego w naszym sercu. Wołanie "Przyjdź Duchu Święty" warto przeżyć jako prośbę skierowaną w stronę swoistej więziennej celi Ducha Świętego we własnym sercu i powiedzieć: "Wyjdź stamtąd (...) i stań się moim gospodarzem, a nie więźniem w tym mieszkaniu, które Tobie przecież zostało poświęcone. Wymieć wichrem swej mocy wszystko, co sprawia, że moje serce stało się nieprzyjaznym mieszkaniem, magazynem nieistotnych bibelotów i staroci. Wyjdź z więzienia, Duchu Święty" - nauczał.
- Stawajmy się zatem ludźmi kroczącymi drogą duchową, nie tylko zmysłową. Niech Chrystus uczyni nas samych darem dla Ojca w tym nadchodzącym czasie, który oby był czasem łaski Ducha Świętego - zakończył.
Druga część uroczystości odbyła się w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. Rektor uczelni, ks. prof. Włodzimierz Wołyniec mówił m.in. o motywacji do pracy i działalności. - Jeśli jest prawdą, że dzisiejszy człowiek wykazuje niechęć do stawiania sobie podstawowych i trudnych pytań dotyczących ludzkiej egzystencji, to zadaniem teologów, filozofów i pedagogów jest właśnie przełamywanie owej niechęci poprzez podejmowanie najważniejszych problemów naszego życia - mówił.
Podkreślił, że u podstaw naszej pracy i misji są pytania, które wracają do każdego człowieka: dlaczego żyję, skąd jestem i dokąd zmierzam, a także w co wierzę i dlaczego wierzę. - Chciałbym przypomnieć, że mamy ogromny projekt do realizacji, który brzmi: intellectus fidei (łac. rozumienie wiary). Chodzi w nim o zrozumienie i przemyślenie całej rzeczywistości w świetle wiary, o patrzenie na nasze życie od strony Boga, o poznanie, odkrywanie i przekazywanie tych prawd, które mają swoje źródło w Trójjedynym Bogu - wyjaśniał.
Zaznaczył, że nauki teologiczne nie mogą zamykać się w sobie, nie mogą się izolować od innych nauk. - Przeciwnie. Teologia musi stale wychodzić na zewnątrz i podejmować naukowy dialog - dodał.
Rektor PWT życzył pracownikom i studentom, by nigdy nie towarzyszyło im znudzenie, ale by ze zdziwieniem i intelektualną fascynacją poznawali filozoficzne, teologiczne i pedagogiczne kwestie. - Tak uprawiana nauka teologiczna stanie się prawdziwą pomocą w przezwyciężaniu zniechęcenia, zwątpienia i ostatecznie przezwyciężania fałszywych twierdzeń o człowieku i świecie.
W czasie uroczystości odbył się akt immatrykulacji studentów pierwszego roku. Wręczone zostały również dyplomy magisterskie i licencjackie oraz dokonano promocji doktorskich.
Następnie wykład inauguracyjny pt. "Małżeństwo i rodzina w świetle Pisma Świętego" wygłosił o. prof. dr hab. Hugolin Langkammer OFM.
Na zakończenie głos zabrał Wielki Kanclerz PWT abp Józef Kupny. Gratulował studentom pierwszego roku i życzył, by realizowali swoje oczekiwania i by spełniały się ich nadzieje związane ze studiowanie na PWT. - Chciałem też pogratulować tym wszystkim, którzy dziś zostali promowani na stopień doktora teologia i życzyć im wiele satysfakcji z tych osiągnięć i realizacji zamierzeń, które wiążą z uzyskanie tego stopnia naukowego - mówił. Metropolita wrocławski gratulował również sercaninowi, o. Kazimierzowi Papciakowi tytułu profesorskiego.
- Wam wszystkim rozpoczynającym rok akademicki życzę, by obfitował w osiągnięcia naukowe. Myślę, że nasza uczelnia jest miejscem zdobywania wiedzy i mądrości, kształtowania także sumienia i ducha. Życzę, by wszystko się udało. A pracownikom naukowym, profesorom, wszystkim wykładowcom życzę wiele osiągnięć i w zakresie dydaktyki, i w zakresie pracy naukowej. Życzę wiele satysfakcji i realizacji tych wszystkich zamierzeń, projektów badawczych, z którymi przystępują do tego nowego roku akademickiego - mówił.