Nowy numer 48/2020 Archiwum

Zostań dawcą szpiku

W Polsce co godzinę wykrywa się białaczkę, czyli nowotwór krwi. Taką diagnozę może usłyszeć każdy. Każdy może też zostać bliźniakiem genetycznym. Najbliższa okazja już w tę sobotę i niedzielę w Magnolia Park.

Na całym świecie co 35 sekund zostaje u kogoś zdiagnozowany nowotwór krwi - w Polsce co godzinę. W przypadku, gdy nie pomagają konwencjonalne metody, takie jak chemioterapia czy naświetlanie, jedynym wyjściem pozostaje przeszczepienie komórek macierzystych.

- Chcemy zwrócić się z prośbą do klientów Magnolia Park, by zarejestrowali się jako potencjalni dawcy szpiku. W taki sposób można realnie uratować życie - mówi Bartłomiej Cisek, z DKMS Polska - fundacji, która zajmuje się poszukiwaniem dawców dla pacjentów potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

Dawcą może zostać każda zdrowa osoba, pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważąca nie mniej niż 50 kg. Wystarczy przyjść w sobotę lub niedzielę do Magnolia Park (stanowisko DKMS będzie działało przy wejściu od strony ul. Legnickiej, w godzinach otwarcia galerii handlowej) i odebrać pakiet rejestracyjny, który zawiera formularz i specjalne pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej części policzka.

- Znalezienie bliźniaka genetycznego jest bardzo trudne. Zachęcamy do rejestracji w roli potencjalnych dawców. Całość trwa zaledwie kilka minut, a może uratować życie - mówi Tomasz Waszkiewicz, dyrektor Magnolia Park.

Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, fundacja wysyła potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces trwa około 3-4 miesięcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniej osoby wynosi nawet jeden do kilku milionów. Im więcej zarejestrowanych osób, tym większa szansa na znalezienie bliźniaka genetycznego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama