Nowy numer 48/2020 Archiwum

Sztuka głoszenia Słowa

Dominikańska Szkoła Wiary we Wrocławiu zaprasza na spotkanie w sobotę 22 października o 17.00. W starym refektarzu klasztoru przy pl. Dominikańskim 2 o. Tomasz Nowak OP wygłosi wykład "Czy kazania muszą być nudne?".

Choć Msza św. może w niektórych sytuacjach być w ogóle pozbawiona kazania lub homilii, które nie są jej najważniejszym elementem, jest to część Eucharystii bardzo ważna z punktu widzenia oddziaływania duszpasterskiego.

To właśnie kazanie zapamiętuje wielu wiernych z danej konkretnej Mszy, to właśnie o nim rozmawiają między sobą po zakończeniu liturgii. Niestety, od lat słychać skargi na niski poziom kaznodziejstwa w wielu kościołach w Polsce. Jak odnowić sztukę homiletyczną?

Kilka lat temu wśród polskich dominikanów problem ten spowodował powstanie grupy wędrownych kaznodziejów (od tego dominikanie zaczynali w XIII wieku swoją działalność) oraz Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego w Łodzi.

- Są w Polsce miejsca, które proszą o Boga - mówi o. Tomasz Nowak OP. - Są ludzie, którzy o Nim nie słyszeli. Wielu jest też i takich, co o Bogu zapomnieli. Do nich chcemy pójść, ale i do tych, którym nieobce są sprawy Boga. Głoszenie Słowa to jeden z centralnych elementów naszego powołania. Każdy duchowny doświadcza na co dzień, jakie to ważne i wymagające zadanie. Z jednej strony chcemy sprostać naszemu powołaniu, z drugiej - dać poprzez nasze homilie jak najwięcej wartości wiernym, do których jesteśmy posłani i którym służymy jako duszpasterze. Doskonale wiemy, w jakim stopniu motywacja naszych słuchaczy i ich nawrócenie zależą od naszej skuteczności i nastawienia jako głosicieli. Dominikanie - Bracia Kaznodzieje (Ordo Predicatorum) - zawsze traktowali sztukę głoszenia homilii, konferencji i kazań z największą uwagą, analizując źródła, poszukując nowych metod i dróg, gromadząc i analizując doświadczenia. Święty Dominik przekazał nam niezwykły dar - łaskę głoszenia Słowa. Od 800 lat nie ustajemy w głoszeniu Ewangelii wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby, aby słowo Boga było słyszane i przynosiło uzdrowienie. Dzielimy się radością głoszenia Dobrej Nowiny, uczestniczymy w ewangelizacyjnej misji Kościoła, inspirujemy i towarzyszymy kaznodziejom w rozwoju oraz odnajdywaniu pasji głoszenia. Z mocą Słowa docieramy wszędzie tam, gdzie rodzi się pragnienie żywej wiary.

Tomasz Nowak OP - kaznodzieja, przeor dominikańskiego klasztoru w Łodzi i dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Kaznodziejskiego (www.kaznodzieje.dominikanie.pl). Wykłada homiletykę w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Dominikanów w Krakowie.

Jego wielką pasją jest głoszenie Ewangelii i muzyka, szczególnie jazz. Sam gra na gitarze i bębnach. Od lat słowem i muzyką wspiera projekty związane z modlitwą uwielbienia, współtworzy warsztaty, rekolekcje i koncerty. Jak św. Dominik, chce głosić wszystkim, wszędzie i na wszystkie sposoby.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Nagrania poprzednich wykładów Dominikańskiej Szkoły Wiary we Wrocławiu pobrać można ze strony www.dsw.wroclaw.dominikanie.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama