Nowy numer 48/2020 Archiwum

Porozmawiajmy o wolnej niedzieli

Zapraszamy wszystkich do podjęcia zdecydowanych działań prowadzących do uwolnienia niedzieli. 21 października o godz. 10 rozpocznie się interesująca konferencja:  "Uwolnić orkę - wolna niedziela?".

Do stołu rozmów w Sali Kameralna Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (pl. Jana Pawła II nr 2) zasiądą znakomici prelegenci: dr Amelia Golema, Kazimierz Kałucki, prof. Jacek Kurzępa, ks. dr Bogusław Wolański oraz Kazimierz Kimso.

„Nie mam czasu...” – to jedna z najczęstszych odpowiedzi jakie serwujemy zapytani o przeczytaną ostatnio książkę, o spotkanie z przyjaciółmi, o spacer czy zabawę z dziećmi. Stymulowani pożądaniem sukcesu firmy, promocjami handlowymi, obsesją bycia wszędzie w świecie wirtualnym obumieramy społecznie, kulturalnie, rodzinnie, duchowo…

Nawet wówczas, gdy uciekniemy na chwilę od prześladujących nas uzależnień w jakąś aktywność ruchową, również nie ma tam miejsca dla drugiego człowieka. Potrzebę kontaktu z osobą bliską zastępujemy dotykiem nowoczesnych urządzeń fitness, a tęsknotę za rozmową zagłuszamy plikami mp3 podawanymi do organizmu przez słuchawki niczym przez wenflon.

Paradoksem społeczno-gospodarczym jest to, że kilka dekad temu wywalczyliśmy triumfalnie wolną sobotę, aby teraz zniewolić nawet niedzielę.

Zniewolenie niedzieli doprowadziło nas nie tylko do utraty czasu na budowanie relacji, ale również do utraty umiejętności świętowania. Większe emocje wywołują w nas kolejne tzw. „urodziny” centrum handlowego niż nawet własna rocznica ślubu.

To w przestrzeni komercyjnej skłonni jesteśmy coraz powszechniej celebrować urodziny naszych dzieci, nie potrafiąc nauczyć ich czerpania radości z samego spotkania w domu. Wykorzeniając świąteczność z naszej codzienności, pozbawiliśmy się również podstawowego poczucia estetyki.

Przyzwalamy, choćby milczeniem, na strój sportowy w operze, biwakowy w kościele, czy nieraz wręcz plażowy w miejscu pracy. Diagnoza jawi się smutna: w Polsce umiera niedziela.

Zapraszamy zatem wszystkich i każdego z osobna do podjęcia zdecydowanych działań prowadzących do uwolnienia niedzieli. Konieczne są zabiegi reanimacyjne zarówno w środowisku domowym, jak i w przestrzeni publicznej. Niezbędne są również działania systemowe w skali kraju.

Nie jest prawdą, że niedziela zrównana innymi dniami roboczymi jest gwarantem dobrobytu ekonomicznego i gospodarczego rozwoju. Natomiast jest faktem, że niedziela zniewolona, odebrana rodzinom, przyjaciołom, kulturze i duchowi prowadzi do społecznego rozkładu.

Poszukując sposobów na rewitalizację tego świątecznego dnia spotkajmy się na konferencji  „Uwolnić orkę - wolna niedziela?” 21 października (piątek) o godz. 10 w Sali Kameralnej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu (pl. Jana Pawła II nr 2).

Organizatorzy: Fundacja Vide et Crede, Dolnośląskie Towarzystwo Muzyczne, Stowarzyszenie Civitas Christiana, Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy, Fundacja Sancta Familia, Związek Dużych Rodzin 3+, Rzecznik ds. Dialogu Społecznego UM Wrocław.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama