Konferencja pt. "Uwolnić orkę - wolna niedziela?" pokazała, że problem świętowania niedzieli nie dotyczy tylko pracy, ale także naszej wrażliwości, wiary, podejścia do wolności czy tradycji.
Wskazał jednak na fakt, że system zmianowy umożliwia szeroką interpretację pracy i powoduje, że niedziela spowszedniała. Stała się zwykłym dniem, za który, jeśli się spędzi ją w pracy, przysługuje dzień wolny. Jawi się więc pytanie, czy tak to powinno wyglądać w każdej fabryce czy sklepie?
- Tak być nie powinno, jeżeli chodzi o sklepy np. wielkopowierzchniowe, galerie czy fabryki. Stąd inicjatywa, żeby ten stan zmienić. Wolność człowieka, który chce chodzić w niedzielę do sklepu, staje się jednocześnie niewolą dla człowieka, który w sklepie pracuje - tłumaczy przewodniczący „Solidarność Dolny Śląsk”.
Zauważa, że coraz częściej w imię własnej wolności naruszamy wolność drugiego człowieka. Jego zdaniem, brakuje prawdziwej dobrej dyskusji na temat świętowania niedzieli.
- Zwróćmy uwagę choćby na strój, który okazuje szacunek, dlatego warto się odpowiednio ubierać. Ja okazuję szacunek swojej rodzinie ubierając się w sposób elegancki w niedzielę - zagadnął.
Kazimierz Kimso przypomniał także, że jeszcze parę lat temu ogromna część społeczeństwa była przeciwna zamykaniu sklepów w niedzielę. Teraz to wygląda inaczej. Proporcje w porównaniu z tymi sprzed 10 lat są zdecydowanie odwrotne. - Dojrzewamy do tego, a takie spotkania jak ta konferencja powodują, że bardziej otwieramy się na innych ludzi - spuentował.
Podczas konferencji podjęto również temat wolności. Dr Amelia Golema oświadczyła, że zawsze za słowem "wolność" idzie odpowiedzialność, czyli troska o drugiego człowieka.
- Nie powinniśmy robić czegoś tylko w imię własnej wolności, w imię swawoli, z podejściem: ja i moje ego jest najważniejsze… Jako matka trojga dzieci czuję ból, gdy rodziny spędzają niedzielne popołudnia w sklepach wielkopowierzchniowych. To wybór rodziców, nie dzieci - podkreśliła autorka wielu artykułów na temat terapii muzycznej.
Zadała zebranym pytania: Gdy wchodzisz do domu, to jak często ci się zdarza, że „z automatu” włączasz telewizję, komputer, czy radio? Kiedy możesz spotkać się z samym sobą? Czasem zagłuszamy ciszę, bo boimy się usłyszeć coś, czego nie chcielibyśmy usłyszeć. Lękamy się samych siebie.
Ks. dr Bogusław Wolański zauważył przy tym, że my jako katolicy, chrześcijanie mamy obowiązek dawania świadectwa świętowania niedzieli. To znaczy, że powinniśmy uczyć innych, pokazywać innym, jak spędzać wolną niedzielę w sposób kreatywny i rodzinny. Nie pouczać, lecz wskazywać swoim życiem, np. odkrywając piękne zakątki swojej okolicy.