"Dopóki nadzieja - trwa życie" te słowa św. Maksymiliana Mari Kolbego stały się mottem VIII Pól Nadziei w Oławie Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. W Sali Rycerskiej i na skwerze św. Jana Pawła II zainaugurowano tegoroczne działania wspierające podopiecznych hospicjum.
Uczniowie oławskich szkół, wolontariusze i pracownicy Hospicjum rozpoczęli inaugurację od modlitwy podczas Eucharystii. Podczas Mszy św. w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła homilię wygłosił dyrektor archidiecezjalnej Caritas.
- Bóg stworzył człowieka na służbę - tymi słowami ks. Dariusz Amrogowicz przypomniał o roli nie tylko wolontariuszy Hospicjum Domowego, ale tak naprawdę o kondycji każdego człowieka, męża wobec żony, żony wobec męża, rodziców wobec dzieci i dzieci wobec rodziców. Ksiądz dyrektor zaznaczył, że podopiecznych hospicjum nie możemy wyleczyć, ale możemy wspomóc. - W tej sytuacji chorzy nie są pozostawieni sami sobie, Bóg cierpi z cierpiącymi - podkreślił ks. Dariusz. Nasze zadanie to służba dla drugiego.
W Sali Rycerskiej Urzędu Miejskiego odbyła się druga część inauguracji, podczas której zabierali głos pracownicy Hospicjum, wolontariusze i młodzież zaangażowana w przygotowanie rabatek żonkilowych oraz zbiórki na zakup sprzętu dla chorych pozostających pod opieką hospicjum domowego. Zaprezentowany został również kalendarz wydarzeń związanych z VIII Polami Nadziei w Oławie.
Główne wydarzenia to przeprowadzenie konkursu plastycznego "Wieczór przy świecach", podczas którego rozstrzygnięty zostanie konkurs, "Marsz żonkilowy" oraz kwesta w oławskich parafiach. Stałym zaangażowaniem zespołu hospicjum, zarówno lekarzy i pielęgniarek ale również wolontariuszy są spotkania w szkołach. W ich ramch szerzona jest idea hospicyjna ale również pokazywane są proste techniki związane z pielęgnacją chorych.
Każdego roku przybywa szkół zaangażowanych w Pola Nadziei, obecnie z Hospicjum współpracują wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i ponadgimnazjalne na terenie Oławy oraz szereg placówek w okolicy. Dzięki wspólnie organizowanym kwestom udaje się każdego roku zakupić sprzęt potrzebny przy opiece chorych oraz specjalistyczne środki opatrunkowe, szczególnie ważne
w leczeniu i profilaktyce osób nie wstających z łóżek. W tym roku z zebranych środków zostanie zakupione 10 wózków, 20 materacy przeciwodleżynowych, przenośne toalety oraz opatrunki.
Od samego początku w akcję zaangażowana jest młodzież z Gimnazjum nr 3 w Oławie. Na rozpoczęcie Pól Nadziei przygotowali głęboki i poruszający program artystyczny w sposób poetycki przypominając czym jest nadzieja i jak ją pielęgnować. Młodzi obdarowali również gigantycznymi żonkilami ekipę odpowiedzialną z wolontariat hospicyjny i Pola Nadziei.