Nowy numer 48/2020 Archiwum

Taki duży, taki mały, może świętym być

Spotkanie Wszystkich Świętych w Wołowie, Wieczór Uwielbienia w Oławie i Noc Wszystkich Świętych w Malczycach - to kolejne święte i świetne propozycje na koniec października.

1. Spotkanie Wszystkich Świętych w Wołowie (parafia pw. św. Wawrzyńca)

 - Pierwszy raz w Wołowie organizujemy Spotkanie Wszystkich Świętych "Holy Wins"- Święty Zwycięża. Zauważyliśmy jako duszpasterze, że nasi parafianie, szczególnie ci najmłodsi, pogubili sens i wymowę pierwszych dni listopada - mówi ks. Wojciech Buźniak z parafii pw. św. Wawrzyńca w Wołowie.

Podkreśla, że to nie czas złego ducha i "tułających się po ziemi zmarłych".

- Przeinaczenie wymowy tych dni, a jednocześnie tak chętne uczestniczenie dzieci i młodzieży w Halloween to również, a może i przede wszystkim, nasza wina, nas księży i katechetów. Nie tłumaczymy dzieciom charakteru uroczystości Wszystkich Świętych. Powszechnie uważa się, że święty to ktoś nieskazitelny, niedostępny, a świętość jest rzeczą nieosiągalną. To nieprawda, nie można być chrześcijaninem i nie pragnąć świętości! - apeluje wikary z Wołowa.

Zaznacza, że doskonałą formą poznania świętych jest niejako „wejście w ich skórę”.

- Holy Wins to idealna zabawa, która jednocześnie uczy. Sprawia, ze dzieci zaczynają interesować się jakimś świętym, pamiętają jego historię - dodaje ks. Wojciech Buźniak.

Zaprasza wszystkie dzieci i młodzież na Mszę św. w niedzielę 30 października o godzinie 9 do parafii pw. św. Wawrzyńca. Zachęca do przebrania się za ulubionego świętego. Później zebrani przejdą przez wołowski rynek, by pokazać wszystkim, że święci towarzyszą nam każdego dnia, podczas naszych codziennych obowiązków.

A na koniec duszpasterze pójdą z uczestnikami do kaplicy relikwii świętych w parafialnej świątyni, by przy relikwiach 10 świętych za ich wstawiennictwem pomodlić się w różnych intencjach.

Uwaga, każdy święty otrzyma upominek, a dla trzech najlepiej przebranych przewidziano szczególne nagrody. Akcja organizowana jest razem z Wołowskim Ośrodkiem Kultury i władzami samorządowymi.

2. Oławski Wieczór Uwielbienia (parafia pw. św. Apostołów Piotra i Pawła)

- Chcemy stać się w tym roku alternatywni! Nie tylko alternatywni dla Halloween, ale dla całej smutnej otoczki tzw. święta zmarłych. W przeddzień radosnej chrześcijańskiej uroczystości Wszystkich Świętych stawiamy na uwielbienie! - zapowiada ks. Piotr Rozpędowski, wikary z parafii pw. św. Apostołów Piotra i Pawła.

31 października o godzinie 19 odbędzie się 1. Oławski Wieczór Uwielbienia „Świętość? – Uwielbiam!”. Organizatorzy (parafialny zespół muzyczny Nuntiis, Wspólnota Odnowy w Duchu Świętym „Skała” oraz oaza) podkreślają, że chcą wspólnie uwielbiać Boga za dar życia wiecznego, świętości i poszczególnych świętych.

Uczestnicy podczas tego wieczoru poznają kilkanaście niezwykłych świętych postaci, wysłuchają inspirującej konferencji „O świętości inaczej”, a także spędzą czas na adoracji Najświętszego Sakramentu z szalonym uwielbieniem, w którym królować będzie temat… zmartwychwstania! Wydarzenie jest inauguracją cyklicznych wydarzeń uwielbieniowych w oławskiej parafii.

 - Na zakończenie modlitwa o uzdrowienie i indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Odkurzymy Wielkanoc w naszych sercach - puentuje ks. Piotr Rozpędowski.

3. Noc Wszystkich Świętych w Malczycach (parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP)

Już po raz drugi niewielka miejscowość Malczyce organizuje świętą inicjatywę pod hasłem „Święty Zwycięża”. Początek 28 października o godzinie 19, zakończenie 29 października o godzinie 7. W programie: nabożeństwo ze świętymi, konkurs na najładniejsze przebranie za świętego, gry i zabawy o świętych, dyskoteka, projekcja filmów o świętych.

- Dlaczego warto? Świętość jest często przedstawiana w sposób bardzo patetyczny a wręcz nie dostępny. My chcemy ukazać świętych jako zwykłych ludzi, radosnych , zajmujących się zwykłymi rzeczami, dlatego nasze spotkanie to nie tylko modlitwa, poznawanie świętych ale także dobra zabawa oraz bycie ze sobą. Świętości nie zdobywa się w samotności, ale pośród najbliższych, wobec innych osób - tłumaczy ks. Piotr Milewicz z parafii w Malczycach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama