Nowy numer 48/2020 Archiwum

Wrocławscy harcerze najlepsi

Gra nocna, ognisko, rywalizacja sportowa, wreszcie konkurs musztry. 115 harcerzy z 6 drużyn spotkało się w ubiegły weekend w Ostrzeszowie, by w ramach Turnieju Drużyn Leśnych walczyć o miano najlepszej drużyny Dolnośląskiej Chorągwi Harcerzy.

Rywalizacja rozpoczęła się w piątek wieczorem od konkursu piosenek na ognisku, potem było sprawdzenie umundurowania i gra nocna. Sobota również była intensywna - gra zastępów, konkurs kulinarny, rywalizacja sportowa oraz gra ekonomiczna. W niedzielę Msza św. i pokaz musztry paradnej w wykonaniu drużyn.

- Tegoroczny turniej był bardzo wyrównany, w zasadzie do samego końca nie wiadomo było, kto zwycięży - phm. Tomasz Szkudlarski, jeden z organizatorów.

Ostatecznie drużyną Orlą została 99 Wrocławska Drużyna Harcerzy im. Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. O tajemnicy sukcesu mówi przyboczny, wyw. Maciej Mamys:

- Zwycięstwo na tegorocznym turnieju opłacone było ciężką pracą, poświęconym czasem i zaangażowaniem każdego z nas, w szczególności kadry, od której zależał poziom motywacji i zorganizowania drużyny. Każdy punkt wymagał pełnej mobilizacji wszystkich harcerzy niezależnie od umiejętności czy wieku. Jak osiągnęliśmy na tyle dobrą mobilizację by wygrać turniej? Otóż zwycięstwo zawdzięczamy relacjom panującym między członkami drużyny - opisuje M. Mamys.

Pwd. Tomasz Sołtysiak, drużynowy V Kaliskiej Drużyny Harcerzy „Droga” podkreśla jak ważne jest dobre przygotowanie:

 - Nasze przygotowania do TDLu tak naprawdę trwały przez ostatni harcerski rok. Cały czas staraliśmy się, aby każda zbiórka, wypad czy biwak były jak najlepsze, dawaliśmy z siebie wszystko począwszy od najdrobniejszych rzeczy. Wreszcie nadszedł turniej, daliśmy z siebie wszystko walcząc do końca i nie dając za wygraną. Ostatecznie zajęliśmy drugie miejsce, co jest dla nas ,debiutantów, ogromnym sukcesem i nagrodą za ciężką pracę i serce zostawione na turnieju, i mimo naturalnego niedosytu, że do zwycięstwa zabrakło jednego punktu, jesteśmy dumni i gotowi by za rok osiągnąć coś więcej…

Turniej Drużyn Leśnych jest podsumowaniem całorocznej kategoryzacji drużyn harcerzy. Mogą w nim wziąć udział tylko jednostki, które spełniły odpowiednie wymagania dotyczące m.in. zdobytych sprawności, zorganizowanych biwaków i liczebności drużyn. Zwycięzca turnieju zdobywa miano drużyny Orlej. Ten rok był wyjątkowy, ponieważ o tytuł rywalizowało aż sześć drużyn z Wrocławia, Świebodzic, Kalisza i Kobylej Góry – mówi phm. Jan Garnecki, komendant tegorocznego turnieju.

Zwycięzcy przez najbliższe dwanaście miesięcy będą drużyną reprezentacyjną Dolnośląskiej Chorągwi Harcerzy. Otrzymali również proporczyk drużyny Orlej, który przekażą dopiero w przyszłym roku kolejnemu zwycięzcy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama