Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Oszukaj oszusta, czyli świetny spot policji

Złodziejska metoda "na wnuczka" ewoluuje i, niestety, zbiera żniwo wśród starszych osób. Kilka miesięcy temu apelowaliśmy o czujność. Teraz policja nagrała krótki filmik, który w sieci zachwycił Polaków. Zobaczcie!

Policja ostrzega przed zmodyfikowaną ostatnio metodą wyłudzania ogromnych sum pieniędzy od starszych osób. Po koniec kwietnia we Wrocławiu oszukano 80-latkę i wyłudzono aż 75 tys. złotych!

- Przestępcy tworzą bardzo przekonującą otoczkę rozmawiając z ofiarą przez telefon. Podają się np. za komisarza Górskiego, w tle słychać radiostację. Przekonują do wybierania pieniędzy z banku - ostrzega podinsp. Krzysztof Gawlik, naczelnik Wydziału Prewencji i Patrolowego Policji we Wrocławiu.

Oszuści wykorzystują bezlitośnie fakt, że ludzie starsi są łatwowierni. Złodzieje wykorzystują siłę coraz większej wrażliwości społecznej na "metodę na wnuczka", udając stróżów prawa, którzy chcą złapać przestępców.

Policja współpracuje z bankami w tej sprawie, ale nic nie zastąpi ostrożności, którą muszą zachować sami obywatele, dlatego organy ścigania apelują, aby bezwzględnie zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Szczególnie, gdy powstają coraz bardziej kreatywne i skomplikowane metody oszukiwania ludzi.

Przede wszystkim warto zapamiętać i przekazywać, że funkcjonariusze policji nigdy nie nakazują przeprowadzenia operacji bankowych.

 - W tym aspekcie służby nie potrzebują pomocy społeczeństwa. Niegodziwością byłoby korzystanie z oszczędności (często całego życia) naszych obywateli! Prosimy, aby krytycznie podchodzić do każdego telefonu informującego o zdarzeniach i sytuacjach wymagających od państwa pomocy finansowej - uczula naczelnik policyjny z Wrocławia.

Zachęca też, aby informować policję o każdej próbie oszustwa pod numerami alarmowymi 112 i 997, i konsultować się z najbliższymi w przypadku, gdy ktoś nas prosi o wsparcie finansowe.

A bardzo pomysłowy i profesjonalnie zrealizowany spot możecie zobaczyć poniżej:

Oszukaj oszusta
TRUSOTV

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma