Czym jest patriotyzm? Chodzi o sztywną regułę, czy też orientacyjne podejście? Co ma wspólnego miłość do ojczyzny z Panem Bogiem? Te pytania warto zadać sobie przy okazji kolejny raz przeżywanego Święta Niepodległości.
- Trudno dzisiaj mówić o patriotyzmie, ponieważ, tak jak w przypadku innych terminów, jest on różnie rozumiany - mówi ks. Marcin Werczyński.
Wikariusz parafii N.M.P. Królowej Polski tłumaczy, że powszechna definicja mówi o umiłowaniu tego, co ojczyste: tradycji, historii, kultury, języka, krajobrazu etc. To akże umiłowanie swoich korzeni, swoich źródeł.
- Jan Paweł II jasno dał temu wyraz w słowach: „To jest moja matka, ta ziemia! To jest moja matka, ta Ojczyzna!” w Kielcach 3 czerwca 1991 roku. A każdej matce należy się szacunek, czy to z naturalnego porządku rzeczy, czy też z Objawienia Bożego, zawartego w czwartym przykazaniu Dekalogu - oświadcza kapłan.
Zaznacza, że patriotyzm to także szacunek dla tego co przeszłe i pełne szacunku patrzenie na jutro, które kształtować mamy dzisiaj. Chodzi o próbę spojrzenia na Ojczyznę i naród, a później dostrzeżenie tego, co dobre i tego, co potrzeba zmienić.
- Wymaga to więc wiele szacunku dla innych przekonań, poglądów, teorii, wymaga współpracy, dialogu, wymiany poglądów, ale przede wszystkim własnej pracy, inwestowania w siebie, aby służyć tym innym - dodaje ks. Marcin Werczyński.
Odnajdujemy tu więc ściśle Chrystusowe wskazówki dla Jego uczniów, jak budować Królestwo Niebieskie tu na ziemi, jak darami, który każdy otrzymuje, służyć dla dobra innych, jak realizować przykazanie miłości.
- Postawa patriotyczna pozwala w głębszym stopniu odkryć sens miłości do drugiego człowieka, znanego czy nieznanego, lubianego czy nielubianego. Patriotyzm to kolejna odsłona przykazania najważniejszego i najcenniejszego dla chrześcijan - przykazania miłości - podsumowuje kapłan.
O patriotyzmie z innej perspektywy, młodego działacza, społecznika, pracownika instytucji kultury mówi Dariusz Mącarz. Dobrym przykładem postawy patriotycznej, a przy tym profesjonalizmu i kreatywności jest Fundacja Młoda Rzeczpospolita, czyli działania zdolnych i pełnych energii młodych ludzi dla, no właśnie, nie tylko młodych. Dla wszystkich.
Realizują projekty artystyczne jak wielki koncert autorskich aranżacji piosenek żołnierskich i legionowych „Rzeczpospolita Śpiewająca”, edukacyjne, jak seminaria czy warsztaty oraz społeczne - święto Flagi RP.
- Mówiąc o patriotyzmie trzeba uważać, by nie popaść w nadmierny patos albo sentymentalizm. Jeśli patriotyzm to relacja indywidualnego człowieka wobec społeczności i wartości przez nią podzielanych, to właśnie wymiar osobisty jest tutaj kluczowy - tłumaczy Dariusz Mącarz z Młodej Rzeczpospolitej.
Podkreśla, że narodziny miłości do ojczyzny są zawsze tajemnicą i pozostają w sferze intymności każdego człowieka.
- Poprzez naszą działalności chcemy, aby każdy mógł na trafić na „drobiny patriotyzmu”, o których pisał Tomasz Merta, i odnaleźć w nich radość i świeżość - dodaje D. Mącarz.
Jednak patriotyzm jest także postawą, która nie powinna pozostać tylko w sferze uczuć, ale wejść w obszar zainteresowania sprawami społecznymi, zaangażowania na rzecz swojej wspólnoty .
- Nie musi oznaczać to spraw pozornie wielkich. Każdy z nas ma krąg własnego oddziaływania: miejsce w którym żyje i swoją społeczność. Chcemy pracować tak, aby patriotyzmu nie mieć tylko na ustach, ale nim się kierując, zmieniać świat wokół nas i go wzbogacać - puentuje młody społecznik.