Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Centrum Wolontariatu Caritas - reaktywacja

Zapraszamy chętnych do działania na pierwsze spotkanie z asystentem Caritas ks. Zbigniewem Topolnickim, który zajmie się organizacją i duszpasterstwem wolontariatu.

Spotkanie odbędzie się we wtorek 15 listopada o 18.00 w siedzibie Caritas przy ul. Katedralnej 7. 

- Rezerwujcie czas, bo będzie ciekawie. Nie będziemy tylko siedzieć i rozmawiać. Przed nami spotkanie integracyjne i planowanie całorocznych działań, między innymi zorganizowanie zbiórki żywności we wrocławskich sklepach 9 i 10 grudnia. Chcemy stworzyć zgrany zespół, chcący działać dobro wokół siebie. Zapraszamy wrażliwych ale też twardych i świadomych Przyjaźń, pomoc innym, formacja, modlitwa, rozwój i zdobywanie nowych doświadczeń, to będą nasze cele i zadania - mówi Paweł Trawka, rzecznik prasowy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Czym jest wolontariat?

Wolontariat to dużo głębsza forma pomocy niż się powszechnie uważa. Wiadomym jest, iż stanowi on bezinteresowną wolę służenia drugiemu człowiekowi. Wolontariusz bowiem nie jest kierowany chęcią zysku a motywacją nie są dla niego korzyści materialne.

Podstawowym kryterium działania jest dobro drugiego człowieka. W tym znaczeniu, jego pomoc jest traktowana jako forma apostolstwa świeckich, o czym często przypominał Jan Paweł II. Jest to jednak apostolstwo szczególne, które za źródło działania stawia sobie wartości najwyższe, zakorzenione w Ewangelii. 

Wolontariat bowiem to forma pomocy, która nawiązuje do najważniejszego przykazania - miłości do Boga i człowieka. Nie jest to miłość bierna, która ogranicza się tylko do uczuciowych uniesień. To miłość aktywna, czynna, która jest zdolna do zmiany swojego otoczenia, ale także przemiany samego siebie. Każdy bowiem, kto daje, otrzymuje z w nadmiarze.

Ponadto radość, z niesienia pomocy, przewyższa wielkością sam czyn. Wolontariat łączy się więc ściśle z religijnym poświęceniem wolontariusza.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma