Kultura masowa otacza nas ze wszystkich stron. Czy kieruje nasz wzrok ku Bogu? Co zrobić, żeby tak było? Na te i wiele innych pytań odpowie coroczna inicjatywa wrocławskiego seminarium duchownego.
Tym razem Forum Młodych skupia się na człowieku, który kroczy po ścieżkach kultury i wiary.
- Nasz temat doskonale wpisuje się w Europejską Stolicę Kultury, której miano dzierży Wrocław w 2016 roku - mówi kleryk Krzysztof Kula, organizator.
Podkreśla, że wybrany kierunek ma głównie przyciągnąć młodzież szkół średnich, która pojawiała się na poprzednich edycjach.
- Musimy jasno mówić o tym, że kwestia tego, jakimi wytworami kultury się na co dzień karmimy nie jest obojętna moralnie. Kształtuje niejako nasz system wartości - zaznacza kleryk.
Organizatorzy poprzez sesje naukowe, prelekcje i wystąpienia chcą poszerzyć świadomość silnego wpływu tekstów kultury na nasze myślenie. Gośćmi Forum Młodych będą m.in. o. dr Maciej Zięba OP, ks. prof. Andrzej Draguła, dr Paweł Milcarek, czy dr Amelia Golema.
Padną pytania: Czy kultura jest do zbawienia koniecznie potrzebna? Bawić się do upadłego? Zbawienie i zabawa. Razem czy osobno? Pierwszy dzień zakończy koncert znanego chrześcijańskiego rapera Tau, drugi dzień zwieńczy wspólna modlitwa na nabożeństwie adoracji krzyża.
- Chcemy w ten sposób jasno przekazać, że najważniejszy w tym wszystkich jest Pan Bóg i kultura powinna nas prowadzić do Niego - dodaje kl. K. Kula.
Forum zakłada pewną dyskusje, różnicę zdań, a kultura jest czymś tak wszechobecnym, że w tym temacie nawet nastolatek może wejść w sensowną polemikę ze specjalistami.
- Nie ukrywam, że na to liczymy, bo wszyscy jesteśmy częścią kultury, każdy z nas w mniejszym, czy większym stopniu z jej korzysta - puentuje i zaprasza organizator.
XXXII Forum Młodych pod hasłem: „Zabawić czy zbawić. Człowiek na ścieżkach kultury i wiary” od 17 do 18 listopada w auli PWT na pl. Katedralnym 1 na Ostrowie Tumskim. Dokładny plan przedstawiamy poniżej na plakacie.