Nowy numer 3/2021 Archiwum

Studencie, zostań rekolekcjonistą!

Wiemy wszyscy, że zbliża się Adwent, ale nietypowy projekt, który szykuje się w duszpasterstwie akademickim "Antoni", dotyczy Wielkiego Postu. Poszukiwani chętni do ewangelizacyjnego wystąpienia przed kamerą.

Pomysł zrodził się w głowie franciszkanina już dawno, gdy jeszcze nie wiedział, że zostanie duszpasterzem akademickim. Myślał o tym, by zaaranżować rekolekcje internetowe. Takie, które dotkną ludzkich codziennych problemów.

- Nie chciałem jednak, aby prowadzili je duchowni, lecz pragnąłem zaangażować ludzi świeckich. Gdy tylko zacząłem współpracę ze studentami z FDA „Antoni”, od razu wiedziałem, że zacznę realizować z nimi swój pomysł - mówi o. Oskar Maciaczyk OFM.

Wstępny tytuł rekolekcji internetowych, inspirowany piosenką Anny German, brzmi „Człowieczy los”. Każdy odcinek będzie zaczynał się od przedstawienia przez studenta konkretnego problemu np. na kanwie jakiejś sytuacji życiowej.

- Nie zdajemy sobie sprawy, jakie ludzie przechodzą życiowe doświadczenia, zawirowania, które może i pewnego dnia dotkną nas. Wielki Post ma 40 dni, a zatem nakręcimy 40 odcinków, które poruszą 40 różnych kwestii. Zapewniam, że inspiracji nie brakuje. W każdym filmiku weźmie udział inna osoba, a więc pokażemy 40 twarzy - wyjaśnia o. Oskar Maciaczyk.

Przedstawiony problem będzie kompatybilny z Ewangelią na dany dzień. Każdy, kto zgodzi się wziąć udział w rekolekcjach, wybierze sobie konkretny termin i dostanie fragment Ewangelii z dnia do medytacji. Ma czas na przemyślenie go w swoim codziennym życiu.

- Przez pryzmat tego fragmentu Dobrej Nowiny spojrzy na świat i wyłuska jakiś problem. Druga cześć filmiku natomiast będzie zawierać komentarz do Ewangelii, który spełni rolę konkretnej odpowiedzi Boga w temacie - dodaje duszpasterz.

W trzeciej minucie widz usłyszy odpowiedź człowieka skierowaną do Boga. Chodzi o specjalną, krótką modlitwę. Nawiąże ona do problemu z pierwszej części i do tego, co Jezus powie do nas w Ewangelii.

- Bardzo się cieszę, że już wielu studentów z FDA Antoni zgłosiło się do realizowania tego projektu, ale potrzebujemy jeszcze 13 osób, by zebrać potrzebne 40 twarzy przed kamerę - informuje o. Oskar.

Zachęca nie tylko z oczywistych powodów ewangelizacyjnych, ale także ze względu na zebranie doświadczenia przed kamerą.

- Ekipę kompletujemy do końca listopada. Projekt jest duży, więc wszystko trzeba skrupulatnie dograć łącznie z ustalaniem nagrań, a potem montażem. Część techniczna leży po stronie duszpasterstwa - wyjaśnia franciszkanin.

Chętna osoba powinna zgłosić się do o. Oskara Maciaczyka poprzez kontakt mailowy na adres: oskarofm@op.pl lub telefonicznie: 691 867 299.

Wymagania? Zupełnie naturalne: chęć do stworzenia czegoś wartościowego i Bożego oraz zapał do wystąpienia przed kamerą. Warto spróbować!

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama