Wyjątkową wystawę pt. "Bogactwo w ubóstwie. Święte Kobiety Polski i Węgier" można oglądać do 27 listopada w kościele św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu.
Wystawa zrealizowana została przez Konsulat Generalny Węgier przy współpracy z fundacją "Studium Culturae Ecclesiae" z okazji Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier oraz Instytutu im. Balassiego.
Gospodarzem wydarzenia jest parafia św. Elżbiety Węgierskiej we Wrocławiu przy ul. Grabiszyńskiej 103. Galeria obrazów opatrzona została bogatym opisem historycznym stanowiącym cenne źródło wiedzy odnośnie zarówno do historii Kościoła jak i narodów polskiego i węgierskiego. Przybliża ona postaci świętych: bł. Salomei, św. Kingi, św. Agnieszki czeskiej, św. Jadwigi Śląskiej, św. Elżbiety Węgierskiej.
- Chciałabym gorąco podziękować wiernym tej parafii przede wszystkim za to, że moi młodzi rodacy zostali bardzo serdecznie przyjęci w czasie Światowych Dni Młodzieży - rozpoczęła Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrianna Koermendy.
Przedstawiciel państwa i narodu węgierskiego wyjaśniła, że celem wystawy jest pokazanie problemu dotyczącego całego świata, czyli problemu ubóstwa i bogactwa.
- W dzisiejszych czasach pewna grupa społeczna na całym świecie bogaci się niezmiernie raptownie. Jednocześnie bardzo szerokie warstwy społeczne żyją w ubóstwie. Ta sprzeczność i powiększająca się przepaść ekonomiczna rodzi wielkie napięcie, które sami widzimy - mówiła dr Adrianna Koermendy
Jakie jest wyjście z tego problemu?
- Prawdziwe rozwiązanie może dać chrześcijaństwo, może dać Chrystus, może dać Kościół - oświadczyła przed zebranymi konsul generalna. - Dzisiaj Europa jest w kryzysie wiary i prawdziwej solidarności. Nasze wspólne święte, wielkie kobiety, ukazane na wystawie, pokazują nam że nasze kraje, Polska oraz Węgry, mogą wskazać wyjście i dobrą drogę Europie, drogę chrześcijaństwa i wierności Chrystusowi - oświadczyła.
Ekspozycja wpisuje się w krąg inicjatyw podczas uroczystych obchodów odpustowych św. Elżbiety Węgierskiej. Każdy obecny na Mszy św odpustowej o godz. 12 otrzymał kartkę pocztową z wizerunkiem św. Elżbiety wraz z długopisem.
- Zachęcamy do tego, by napisać dobre słowo do kogoś, kto ma poczucie osamotnienia, jest utrudzony lub zasmucony. Zaadresujmy ją ze słowem pociechy do niego, że modlimy się za tę osobę w dniu odpustu. Ileż dobra będzie się mogło rozpłynąć od św. Elżbiety przez naszą posługę! - zachęcał ks. proboszcz. Janusz Jastrzębski.