Nowy numer 3/2021 Archiwum

W drodze do Rygi

Europejskie Spotkanie Młodych animowane przez braci z Taizé zbliża się wielkimi krokami. Studenci z "Maciejówki" wiedzą, że aby przyniosło owoce, trzeba się do niego odpowiednio przygotować.

Bracia z ekumenicznej wspólnoty Taizé zapraszają do wspólnej modlitwy o pokój i pojednanie chrześcijan młodych z całego świata. Jedną z corocznych propozycji są organizowane pod koniec każdego roku, między Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem, Europejskie Spotkania Młodych, które stanowi część tzw. "pielgrzymki zaufania przez ziemię". Po zeszłorocznym ESM w Walencji, inicjatywa kolejny swój przystanek będzie miała w stolicy Łotwy, Rydze.

Równie ważne jak sam wyjazd jest odpowiednie do niego przygotowanie. - W „Maciejówce” regularnie spotykamy się na modlitwie kanonami, odbywają się także spotkania w grupkach. Na jednym z takich spotkań przygotowujących duchowo do wyjazdu mieliśmy okazję gościć wolontariuszki z Taizé - Sarah z Belgii i Bernadett z Węgier - a po spotkaniu poznać się bliżej przy herbatce - mówi Dominika, główna organizatorka wyjazdu w DA Maciejówka.

Organizatorzy zapewniają przygotowanie na wszystkich możliwych poziomach, dlatego zbieranie się na wspólnej modlitwie, choć jest najważniejsze, nie stanowi jedynej formy przygotowania. Ostatnio chętni mogli uczestniczyć w nauce śpiewu kanonami z Taizé, które są bardzo charakterystycznym i ważnym elementem duchowości wspólnoty. Poza zaznajomieniem się z melodią i tekstem, była to okazja do poznania nut i nauczenia się ich odczytywania. Z pewnością efekty nauki będzie słychać przy najbliższej modlitwie śpiewami, a potem także podczas wyjazdu.

W najbliższych planach jest również spotkanie, na którym uczestnicy zdobędą wiedzę na temat kraju do którego się udają, zapoznają się z kulturą i tradycjami oraz praktycznymi informacje. To wszystko ma pomóc w dobrym przeżyciu ESM tak, by przyniosło oczekiwane owoce duchowe jak i w postaci nowych, międzynarodowych znajomości.

Do wyjazdu został jeszcze miesiąc, a możliwość zapisów jest wciąż otwarta zarówno dla regularnej grupy (udział w spotkaniu od 28 grudnia) jak i dla wolontariuszy (udział w spotkaniu od 26 grudnia). Studenci zachęcają do dołączenia do nich nie tylko zdecydowanych na wyjazd. Najbliższe modlitewne spotkanie odbędzie się 2 grudnia w CODA "Maciejówka".

Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego "Maciejówka" jest jednym z trzech wrocławskich punktów, w których prowadzone są zapisy na wyjazdy grupowe na ESM. Więcej informacji praktycznych dotyczących rejestracji na stronie www.maciejowka.org oraz na www.MalaWiosna.pl.

W drodze do Rygi   Każdego roku z "Maciejówki" w "pielgrzymce zaufania przez ziemię" bierze udział kilkadziesiąt osób. Magdalena Kondratowicz

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama