GN 2/2021 Archiwum

Kosmiczne połączenie

W najbliższy piątek uczniowie liceum salezjańskiego porozmawiają z... kosmonautą przebywającym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

To będzie wydarzenie spektakularne w skali światowej i ogólnopolskiej. 25 listopada o godz. 12.12 młodzież i zaproszeni goście nawiążą łączność audio-video z Międzynarodową Stacją Kosmiczną ISS. Rozmówcą będzie amerykański astronauta Robert Shane Kimbrough przebywający w stacji od 21 października. Połączenie potrwa ok. 10 minut. - Realizacja przedsięwzięcia jest możliwa dzięki międzynarodowej grupie ARISS, a także lokalnym krótkofalowcom z Dolnośląskiego Oddziału Terenowego PZK OT-01 oraz ARISS w Salezie - mówi ks. Jerzy Babiak, dyrektor szkoły i koordynator medialny wydarzenia.

Połączenie ze stacją kosmiczną jest finałowym akcentem programu ARISS. Od września uczniowie biorą udział w konkursach, wykładach i warsztatach zakresu astronomii, krótkofalarstwa, fizyki, astrofizyki i astrografiki.

Program ARISS powstał i prowadzony jest przez międzynarodową grupę roboczą (ARISS) krótkofalowców (radioamatorów) w porozumieniu z Agencjami Kosmicznymi - NASA, ESA, CESA, RSA, JAXA - zaangażowanymi w projekty związane z Międzynarodową Stacją Kosmiczną. Dedykowany jest szkołom na całym świecie, na wszystkich poziomach edukacyjnych. Program posiada ogromne walory edukacyjne, wymaga przeprowadzenia w szkole wielu działań rozwijających wiedzę uczniów w zakresie astronomii, krótkofalarstwa i nauk ścisłych. W połączeniu ze stacją kosmiczną pomagają lokalni krótkofalowcy.

ARISS rozpoczął swoją działalność w 2000 r. Zamontowano wówczas na ISS sprzęt radioamatorski. Pierwsza łączność z Polską nastąpiła w 2004 r. Do tej pory na terenie naszego kraju zrealizowano zaledwie 17 takich połączeń. To "wrocławskie" będzie osiemnastym z kolei. 

Projekt jest współrealizowany z mikroGRANTAMI ESK 2016, dzięki czemu otworzył się na całe miasto, a organizowane aktywności dostępne były dla wszystkich zainteresowanych. Zwyciężył w ramach specjalnej edycji mikroGRANTÓW realizowanej pod hasłem „Podziel się energią” we współpracy i pod patronatem Kogeneracji S.A. z grupy EDF.

Jest możliwe uczestnictwo w wydarzeniu na żywo za pośrednictwem TVSLOWROC na kanale YouTube. Początek transmisji już od 10.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama