W ostatnią sobotę listopada, samorząd notarialny organizuje kolejną edycję Dnia Otwartego Notariatu. W tym roku rejenci zapraszają do rozmowy na temat testamentów oraz zasad i mechanizmów dziedziczenia.
- To już siódma edycja naszej akcji. My ją nazywamy bardzo roboczo "dniem otwartym", ale ona nazywa się "Porozmawiaj z notariuszem o..." i co roku wrzucamy jakiś temat przewodni. W tym roku będziemy skupiać się przede wszystkim na testamencie notarialnym - mówi Lech Borzemski, prezes Rady Izby Notarialnej we Wrocławiu. Podkreśla, że mimo zawężenia tematu uczestnicy akcji będą mogli radzić się we wszystkich aspektach związanych z usługami notarialnymi.
Zaznacza też, że uzyskanie bezpłatnej porady notarialnej jest skutkiem ubocznym. Celem jest przekonanie obywateli, by pytali. - To jest tak jak z leczeniem bez lekarza. Możemy sobie narobić wiele szkód. Podobnie jest z prawnikami. Nie starajmy się być prawnikami na podstawie internetu. Lepiej skonfrontować pewne rzeczy z adwokatem, radcą prawnym, a w przypadkach majątkowych notariuszem - dodaje.
L. Borzemski wyjaśnia też, że od 2009 r. notariusze mogą załatwiać "od ręki" wiele spraw spadkowych i związanych z dziedziczeniem, na rozpatrzenie których czeka się w sądach miesiącami. Warunkiem jest bezsporność sprawy. Pan prezes zaznacza, że takich przypadków jest ok. 90 proc.
- Dlaczego wybraliśmy taki temat? Bo w poprzednich latach najwięcej pytań dotyczyło tych właśnie kwestii. W Polsce jest dużo nieważnych testamentów - zaznacza. Podkreśla, że trzeba pamiętać o kilku zasadach, które obowiązują przy sporządzaniu takiego dokumentu, np. o tym, że aby testament własnoręczny był ważny należy go w całości napisać własnoręcznie, podpisać i opatrzyć datą. Ponadto, żeby wola spadkodawcy mogła być zrealizowana nie może stać w sprzeczności z zasadami Kodeksu cywilnego, dlatego warto zasięgnąć porady specjalisty-notariusza, który nie tylko zagwarantuje poprawność testamentu pod względem prawnym, ale także wytłumaczy wszelkie zawiłości oraz zaproponuje zapisy, które pozwolą w pełni zrealizować wolę testatora. - Co istotne dla obywateli. Sporządzenie testamentu kosztuje 50 zł + VAT, a więc nie jest to wysoka suma - zaznacza L. Borzemski.
- W tej edycji zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wskazanych miejsc w 21 miastach Polski. Tam, od godziny 10.00 do 16.00 rejenci będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych - mówi notariusz Maciej Chojnacki, ogólnopolski koordynator projektu. - Co roku staramy się rozszerzać zasięg DON w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. W tej edycji, po raz pierwszy, wychodzimy z naszą akcją poza granice Polski - Dzień Otwarty Notariatu odbędzie się także w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Berlinie.
Oto miasta i miejsca, w których akcja będzie przeprowadzona: