Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dutkiewicz nie będzie prezydentem

Szesnaście lat i wystarczy. Dziś prezydent Wrocławia ogłosił, że nie wystartuje w wyborach na gospodarza miasta za dwa lata.

Rafał Dutkiewicz ogłosił swoją decyzję podczas sesji Rady Miejskiej. W specjalnym oświadczeniu powiedział, że Wrocław jest wspaniałym miastem, jednak istnieją w nim napięcia. Podkreślił, że to one pokazują że stolica Dolnego Śląska potrzebuje odnowy kulturalnej, społecznej i politycznej podobnie jak cała Polska. - Sądzę, że powinienem już dzisiaj Państwu powiedzieć, że będziemy pracować nad tą odnową Wrocławia do roku 2018. W 2018 roku przyjdą kolejne wybory samorządowe. Ja w tych wyborach startować nie będę - ogłosił.

R. Dutkiewicz nie wykluczył, że jednego z przyszłych kandydatów na gospodarza Wrocławia poprze. Zastrzegł jednak, iż nie będzie wdawał się w ocenianie i komentowanie pretendentów.

Nie wiadomo co skłoniło obecnego prezydenta do podjęcia decyzji na dw lata przed wyborami. Jeszcze kilka dni temu w wywiadzie, który opublikował onet.pl przekonywał, że sprawa jest otwarta, a decyzji jeszcze nie podjął.

Prezydent Rafał Dutkiewicz cieszy się ogromną popularnością nie tylko we Wrocławiu. Od lat stawiany jest za wzór gospodarza miasta. Wielokrotnie wygrywał rankingi na najlepszego prezydenta w kraju. Tytuł ten przyznaje redakcja Newsweeka. Dutkiewicz otrzymał go trzykrotnie i, za jego zgodą, nie jest brany pod uwagę w konstruowaniu kolejnych odsłon rankingu.

O urzędującym prezydencie miasta mówiło się też w kontekście jego kariery ogólnopolskiej. Łączono go z kilkoma ministerstwami, a nawet sugerowano, że mógłby zostać premierem polskiego rządu po Donaldzie Tusku. Skończyło się jednak na spekulacjach.

R. Dutkiewicz, oprócz ostatnich, każde wybory wygrywał z ogromną przewagą nad konkurentami. W 2014 r. jego przewaga nad obecną posłanką Mirosławą Stachowiak Różecką z PiS nie była już jednak tak wyraźna. Jak informuje Gazeta Wrocławska, z przeprowadzonego przez Polska Press Grupę sondażu wynika, że poparcie dla Dutkiewicza spada. Gdyby wybory odbywały się dzisiaj to jednak i tak pokonałby w pierwszej turze konkurentów uzyskując nieco ponad 35 proc. głosów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama