Nowy numer 46/2018 Archiwum

Mówmy o Sprawiedliwych

Czy polityka historyczna jest Polsce potrzebna? Jednym z najbardziej jaskrawych symboli zaniedbań na tym polu są takie sformułowania jak: "polskie obozy koncentracyjne". Dlatego zapraszamy na spotkanie w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu.

Polityka historyczna jest jednym z istotnych elementów budowania wizerunku poszczególnych państw we współczesnym świecie. Coraz rzadziej pytamy, czy polityka historyczna jest Polsce potrzebna, a coraz częściej jak prowadzić ją w sposób efektywny.

Jednym z najbardziej jaskrawych symboli zaniedbań na tym polu są pojawiające się, głównie w zagranicznych mediach, sformułowania „polskie obozy koncentracyjne”, „polskie obozy zagłady” czy „polskie obozy śmierci” w odniesieniu do niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych.

Tymczasem wciąż niewystarczająca wydaje się wiedza o tym, że to właśnie Polacy stanowią największą liczbę wśród odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym nie-Żydom, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów podczas II wojny światowej.

Jak to zmienić? Jak promować wiedzę o polskich Sprawiedliwych, a tym samym budować pozytywny wizerunek Polski za zagranicą?

Odpowiedzi na te pytania padną podczas debaty, która odbędzie się 9 grudnia w siedzibie Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej we Wrocławiu o godzinie 17 na pl. Nankiera 17 we Wrocławiu.

Wysoki poziom merytoryczny dyskusji zapewnią zaproszeni goście: dr Mateusz Szpytma (Zastępca Prezesa IPN oraz twórca Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej), red. Grzegorz Górny (autor książki „Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą”) oraz dr Krzysztof Kunert (Dyrektor Programowy Radia Rodzina, popularyzator historii).

Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Krzysztof Kawalec (p.o. Dyrektora Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu).

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy